حج - پزشک کاروان

«و مردم را به ادای مناسک حج ندا بده تا سواره و پیاده از راه دور و نزدیک به سوی تو جمع آیند، تا آنجا (بیت­الله­الحرام) کانون اجتماع خداپرستان گردد» سوره حج- آیه26 

سخنـی بـا پزشکـان

جهت دستیابی به اهداف مورد نظر در زمینة سلامت زائرین حج تمتع، پزشکان کاروان‌ها نقش عمده و وظایف مهمی به عهده دارند. در صفحات پیش‌رو به برخی از این وظایف اشاره می‌شود که امید است با انجام آن به رسالت بزرگ خود که تأمین، حفظ و ارتقای سلامت زائرین است دست یابیم.

متذکر می‌شویم که ارائه بهتر خدمات بهداشتی، درمانی به زائرین گرامی توسط شما جز از طریق تعامل با مسئولین کاروان از یک سو و هماهنگی با مرکز پزشکی حج از سویی دیگر میسر نمی‌شود.

شرح وظایف پزشکان کاروان

* شرکت در نشست‌های هماهنگی و سمینارهای آموزشی سراسری، منطقه‌ای یا استانی به دعوت مرکز پزشکی حج و زیارت یا نماینده استانی آن در تاریخ‌های مقرر.

* مطالعه و اجرای دقیق کلیه دستورالعمل­های مرکز پزشکی حج و زیارت.

* معاینه قبل از اعزام زائرین، براساس دستورالعمل و زمان‌بندی مربوطه و نهایت دقت در این مورد.

* تشکیل پرونده سلامت و ثبت و ارسال اطلاعات درمانی کلیه زائرین به صورت دیجیتالی (Online و همراه داشتن اطلاعات ثبت شده در فرم مربوطه).

* معاینه کلیه عوامل کاروان و درخواست آزمایشات ویژه برای این افراد و ثبت و ارسال اطلاعات درمانی آنان مانند دیگر زائرین کاروان و تشکیل پرونده دیجیتالی سلامت برای آنان.

* تأیید استطاعت جسمی زائرین (شناسایی افرادی که از نظر سلامت جسمی منع سفر دارند و درصورت لزوم انجام مشاوره‌های تخصصی و احیاناً معرفی آنان به کمیسیون مشورتی استان طی تکمیل فرم مربوطه و پیگیری این موارد ارجاعی با حضور فعال در جلسات کمیسیون) و در نهایت تکمیل و ثبت فرم اینترنتی مربوطه برای کلیه زائرین واجد استطاعت جسمی.

* همراهی فعال با زائرین ارجاع شده در جلسات کمیسیون استانی و استفاده از نظرات مشورتی این کمیسیون در تصمیم‌گیری.

* شناسایی افراد پرخطر (High-Risk) (افرادی که منع سفر ندارند ولی از سلامت کامل نیز برخوردار نیستند) برنامه‌ریزی برای مراقبت و آموزش ویژه قبل و حین سفر برای آنان.

* پیش‌بینی و اجرای برنامه‌های آموزشی برای کلیه زائرین، اعم از زائرین آسیب‌پذیر و پرخطر، بانوان و عوامل کاروان در کلیه جلسات آموزشی قبل از اعزام براساس سرفصل‌های آموزشی ابلاغی و با استفاده از وسایل کمک آموزشی و بصورت آموزش فعال.

* ترغیب زائرین به مشارکت در برنامه‌های بهداشتی.

* انتخاب داوطلبین رابط بهداشت در کاروان.

* همکاری، هماهنگی و جلب مشارکت اعضای مؤثر کاروان در حفظ سلامت زائرین.

* توجه و بذل حساسیت ویژه و انجام اقدامات لازم پیرامون موضوعاتی مانند اعتیاد، حاملگی و واکسیناسیون و برانگیختن حساسیت زائرین در این موارد.

* توجه ویژه به مسائل بهداشتی کاروان و انجام نظارت‌ها و مداخلات لازم براساس شرح وظایف مربوطه.

* تعامل با ناظرین بهداشتی- درمانی مرکز پزشکی حج و پیگیری مشکلات بهداشتی کاروان تا برطرف شدن نقائص.

* ویزیت، اقدام به درمان و مراقبت از زائرین بیمار در طول سفر برای موارد غیراورژانس در ساعت­های ابلاغی و برای موارد اورژانس به صورت شبانه‌روزی.

* مراقبت پزشکی فعال روزانه از زائرین High-Risk و ثبت وضعیت سلامت آنان در طول سفر.

* ارجاع بیماران نیازمند به اقدامات تخصصی به سمت کلینیک‌های تخصصی مرکز پزشکی در شهرهای مکه مکرمه و مدینه منوره در چارچوب سیستم ارجاع و صرفاً با تکمیل فرم مربوطه.

* اعزام مستقیم بیماران در وضعیت‌های فوریتی، به مراکز درمانی سعودی ازطریق تماس با شماره 997 عربستان.

* حضور در جلسات مرکز پزشکی در عربستان در بدو ورود به مدینه منوره و مکه مكرمه و در دیگر زمان­های مقرر.

* معرفی زائرین High-Risk نیازمند به وقوف اضطراری و انجام امور مربوطه در زمان پذیرش براساس دستورالعمل.

* تحویل گرفتن دارو، وسایل، تجهیزات و اقلام بهداشتی از مرکز پزشکی براساس نیاز واقعی و طی فرم­های مربوطه در طول سفر و در زمان­های مقرر.

* نظارت و انجام اقدامات بهداشتی و درمانی لازم در ایام تشریق و رعایت دقیق دستورالعمل‌ها در این ایام.

* همکاری در زمینه اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی مرکز پزشکی حج در ایران و عربستان.

* گزارش دقیق موارد بیماری‌های مهم، همه‌گیری­ها، حوادث و سوانح، بستری و مرگ ‌و میر به مرکز پزشکی در طول سفر.

* ارائه گزارش و آمار نهایی به مرکز پزشکی.

* ارائه پیشنهادات و نظرات اصلاحی در طول مدت همکاری و بویژه در پایان سفر.

توضیحاتی پیرامون بندهای مهم شرح وظایف

* با درنظر گرفتن فرهنگ، رفتارها و آداب اجتماعی، سلایق متفاوت زائرین، تغییرات شرایط آب و هوایی و زندگی جمعی و شرایط فیزیکی و سختی‌های طول سفر، لازمه اصلی و قطعی انجام خدمات در این سفر صبر، متانت و                سعة صدر می‌باشد. لذا توصیه می‌گردد از بدو آشنایی با زائرین ضمن  حضور مرتب در کلیه جلسات مربوطه، رفاقت و صمیمیت را مبنای کار خود با آنان و نیز مسئولین کاروان قرار دهید. این موضوع نقش بسیار مهمی در آرامش روحی و روانی زائرین خواهد داشت.

* در طول سفر انتظارات و درخواست‌های بعضاً غیرمتعارف بیماران از پزشک متداول می‌باشد، با سعه صدر و مهربانی سعی در راهنمایی و هدایت منطقی ایشان داشته باشید.

معاینه زائرین در ایران

معاینات قبل از اعزام زائرین و خدمه از مهمترین موضوعاتی است که پزشکان بایستی به آن توجه داشته باشند لذا ضروری است، دستورالعمل معاینات را به کرات مطالعه کنند و نکات طرح شده را در انجام معاینات به کار گیرند.

B   توجه : نبایستی فکر مسئولیت شرعی باعث شود که درباره ممانعت از اعزام افرادی که استطاعت جسمی ندارند کوتاهی صورت گیرد زیرا این خود خلاف شرع بزرگتری است.

تشکیل پرونده پزشکی برای زائرین و خدمه

لازم است پزشکان محترم برای زائرین و عوامل کاروان، شناسنامة درمانی تشکیل دهند، نکات مهم را یادداشت، زائرین آسیب‌پذیر را شناسایی و با مطالعه کامل درباره بیماری آنان برنامه مراقبتی خود را برای هریک از آنها مشخص نمایند، که این امر با تکمیل فرم کتبی معاینات برای هریک از زائرین و همراه داشتن آن در طول سفر عملی می‌باشد.

B  توجه : در انجام آزمایشات، تشکیل پرونده دیجیتالی و صدور کارت بهداشتی برای عوامل و تکمیل نرم‌افزار اینترنتی زائرین بیش از پیش دقت به عمل آید، زیرا این موارد تضمین‌کننده سلامت آنها است و از آنجایی که در پاره‌ای از موارد، ممکن است آزمایشات عوامل کاروان توسط مقامات بهداشتی عربستان سعودی تکرار شود، تأکید می‌شود که آزمایشات در مراکز معتبر دانشگاهی انجام شوند.

زائرین آسیب‌پذیر (High-Risk)

زائرین آسیب‌پذیر، آنهایی هستند که بیماری­شان منع مطلق برای سفر آنها نبوده ولی احتمال بروز خطر در موردشان زیاد است و نیاز به توجه ویژه دارند. مثل مبتلایان به افزایش فشار خون، دیابت، نارسایی کلیه، افزایش چربی خون، بیماری‌های مهم زمینه‌ای، کهولت و غیره.

زیر نظر داشتن مداوم این گونه زائرین قبل از سفر و در طول آن و جلوگیری از به خطر افتادن سلامت آنها از شاخص‌های مهمی است که پزشکان ناظر می‌توانند با آن کیفیت فعالیت‌های همکاران پزشک کاروان را بسنجند.

آموزش

آموزش اساسی‌ترین کاریست که لازم است پزشکان از هر فرصتی در تمام مقاطع قبل و حین سفر برای انجام آن بهره جویند.

منظور از آموزش صرفاً سخنرانی نبوده بلکه منظور ایجاد تغییر در اطلاعات، نگرش و عملکرد افراد در زمینه مسائل بهداشتی و درمانی است. انتخاب زمان، مکان، شرایط و شیوه مؤثر آموزش نیز مهم است. فراموش نکنیم که ایجاد انگیزه و تکرار مطالب از ارکان مهم یادگیری‌اند. محورهای آموزشی عبارتند از:

الف) آموزش‌های بهداشتی

* آماده­سازی زائرین برای زندگی جمعی در شرایط آب و هوایی متفاوت، غذا و خواب و استراحت و فعالیت‌های دیگر، ارتباطات فرهنگی، اجتماعی متفاوت، سلیقه‌ها و علاقه‌های مختلف. بهداشت فردی و اجتماعی مانند: واکسیناسیون، تغذیه صحیح، عدم استعمال دخانیات، ترک اعتیاد،استحمام مکرر، شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون، استفاده مناسب از توالت فرنگی، انجام حلق به روش بهداشتی، بهداشت روانی، رعایت اصول امینی در عبور از خیابان‌ها و معابر، اهمیت رعایت نکات بهداشتی در پیشگیری از بیماری‌های تنفسی و غیر آن، اهمیت استراحت کافی، مشارکت در امور بهداشتی، همراهی با سالمندان و مواردی نظیر آن.

* بهداشت محیط: نظافت اتاق‌ها، سرویس‌های بهداشتی و سایر نقاط هتل، مسائل مربوط به قربانگاه، رعایت اصول بهداشتی در معابر.

* آموزش آشپزها و خدمه کاروان: در این مورد دستورالعملی برای آشپزهای کاروان و آشپزهای شاغل در آشپزخانه مرکزی تهیه شده است.

ب) آموزش‌های درمانی

* آموزش بیماری­های شایع در حج، بهترین و ساده‌ترین روش‌های پیشگیری و درمان آنها.

* آموزش‌های اختصاصی به زنان: مثل چگونگی کنترل خونریزی ماهانه، لکه‌بینی DUB و... که بهتر است توسط یک متخصص زنان انجام شود.

* آموزش اختصاصی برای زائرین High-Risk به صورت چهره به چهره (فردی) یا گروهی. آموزش در زمینه نحوه مصرف صحیح دارو و دیگر مراقبت‌های مورد نیاز. لطفاً جزوه‌های تهیه شده برای آموزش زائرین را مطالعه و خواندن دقیق آن را به زائرین توصیه نمایید.

انتخاب رابط بهداشت

برای پیگیری امور بهداشتی، آموزش زائرین و اشاعه فرهنگ بهداشت در آحاد زائرین، انتخاب و استفاده از داوطلبان آگاه، علاقمند و با انگیزه از بین زائرین کاروان بسیار با اهمیت است. رابطین بیشتر بایستی نقش آموزشی و الگودهی داشته باشند و نباید در مورد شرایطی که در انجام آن کاری از دست کسی برنمی‌آید نیازهای خفته افراد را بیدار و به جای حل مسئله، آن را بغرنج نمایند.

آمادگی علمی و خبری برای سفر

در مورد دارو، تجهیزات، محل معاینات، شیوه‌های ارجاع به بیمارستان‌های ایران و عربستان سعودی، مراکز درمانی پشتیبان و غیره هم در جلسات توجیهی و هم به صورت مکتوب راهنمایی‌های لازم به پزشکان محترم ارائه خواهد گردید و در پایگاه اینترنتی مرکز پزشکی حج نیز آورده شده است.

پیشنهاد می‌شود، پزشکان محترم درباره بیماری‌های زیر بیشتر مطالعه داشته باشند: عفونت‌های حاد تنفسی، آسم، سینوزیت، برونشیت، دیزانتری، افزایش فشار خون، بیماری‌های ایسکمیک قلبی، بیماری‌های قلبی ریوی، احیاء قلبی ریوی (CPR تئوری و عملی)، استفاده صحیح از داروها به ویژه آنتی‌بیوتیک‌ها، بیماری‌های روان ‌­تنی دمانس، اعتیاد، سایکوزهای حاد ، اختلالات عضلانی- اسکلتی، گال، عفونت‌های مننگوکوکی، فازنژیت‌های استرپتوکوکی، پنومونی، یبوست و بیماری‌های گوارشی، عرق‌سوز،   آفتاب سوختگی، خونریزی‌های زنانه، برخورد با حوادث و سوانح. ضمناً درصورتی که دستیابی به اطلاعات آمار و ارقام بیماری‌های سال‌های قبل میسر باشد.

ارجاع بیماران به بیمارستان‌های مرکز پزشکی حج در مکه، مدینه و مشاعر

باتوجه به لزوم سطح‌بندی خدمات بهداشتی- درمانی در حج که به منظور حصول بهترین نتیجة ممکن از این خدمات و نیز ارتقاء جایگاه و منزلت پزشکان عزیز کاروان صورت پذیرفته است، سیستم ارجاع بیمار با جدیت بیشتر در  حج تمتع 1385 اجرا و نتایج مثبت حاصل از آن موجب گردید تا انشاءالله در سال­جاری و سال­های بعد این امر به صورت کاملتری پیاده شود.

براساس این سیستم هیچ بیماری نباید بدون نظر و درخواست پزشک کاروان خود از خدمات تخصصی و فوق تخصصی مرکز پزشکی استفاده نماید و پزشک کاروان تنها مرجع تصمیم‌گیری در مورد نیاز یا عدم نیاز زائرین به اقدامات تخصصی می‌باشد. لذا در صورت نیاز به ارجاع بیمار به مراکز پزشکی این امر حتماً باید طی تکمیل فرم ارجاع انجام پذیرد و پزشکان پلی‌کلینیک نیز موظف به ارائه بازخورد از اقدامات تشخیصی و درمانی خود به پزشک کاروان هستند تا حلقة ارائه خدمات کامل گردد. اگر احیاناً زائری بدون نظر پزشک کاروان خود به مراکز پزشکی مراجعه نماید، طی فرایند تعریف شده‌ای مجدداً به سمت پزشک کاروان خود هدایت خواهد گردید.

زمان‌بندی فعالیت پزشک کاروان در شبانه‌روز

* 8 ساعت حضور فیزیکی در مطب به شرح ذیل:

صبح 8:30 لغايت 11:30                      عصر 15:00 لغايت 17:30

شب 20:30 لغايت 23:00

* 8 ساعت حضور در محل کاروان علاوه بر 8 ساعت فوق جهت پاسخگویی به موارد اورژانس، نظارت بهداشتی بر کاروان، پیگیری بیماران High-Risk و امور شخصی.

* 8 ساعت امکان خروج از محل کاروان با هماهنگی مدیر کاروان (ساعت‌های شرکت در جلسات مرکز پزشکی و يا دریافت دارو و تجهیزات جزو این ساعات می‌باشد.)

واحد اعزام مرکز پزشکی حج

واحد رابطین متشکل از پزشکان عرب زبان عمومی و متخصص رشته‌های مختلف می‌باشد که وظیفه اصلی آنان برقراری ارتباط درمانی مرکز پزشکی حج با مراکز عربستان می‌باشد این ارتباط شامل موارد زیر است:

* اعزام بیماران به مراکز درمانی عربستان به صورت شبانه‌روزی.

* نظارت بر درمان و پیگیری سیر درمانی بیماران بستری در بیمارستان‌های سعودی در ساعات اداری.

* ترخیص بیماران بستری و تحویل آن‌ها به مرکز پزشکی جهت ویزیت پزشکان متخصص رشته مربوطه و درصورت تأیید آنان، ترخیص نهایی زائر و تحویل آن به کاروان توسط مددکاری مرکز پزشکی حج.

* پیگیری امور درمانی بیمارانی که پس از انجام مناسک، لازم است زودتر از کاروان به ایران باز گردند.

* بیمارانی که نیاز به اعمال جراحی دارند، شکستگی‌های کمپلکس، ضربه‌های مغزی، C.V.A، تصادفات منجر به Multiple Trauma، G.I-Bleeding، و دیگر موارد اورژانس پیچیده را ازطریق تماس با 997 (هلال احمر سعودي) و اعلام آدرس دقیق محل، اعزام نمایید.

* برای اعزام بیماران فوق، آنها را با اطلاعات کامل پزشکی به زبان انگلیسی و پس از انجام اقدامات اولیه و تکمیل تجهیزات همراه (درصورت نیاز، گرفتن I.V Line- آتل‌گذاری و...) و یک همراه اعزام نمایید.

* بیمارانی که به بیمارستان‌های ایرانی اعزام می‌شوند، به ویژه وقتی ترک زبان، کرد، لر، یا از دیگر اقوام غیر فارس زبان هستند، حتماً با همراه فارس زبان اعزام شوند. همراهی جنابعالی با بیماران اورژانس ارجح است.

* در اولین جلسه که در شهرهای مکه و مدینه تشکیل می‌گردد حتماً شماره تلفن‌های مرکز پزشکی، واحد مدیریت امور کاروان­ها، مددکاری، واحد اعزام، واحد بهداشت و ستاد حج را جهت ارتباط مستقیم دریافت نمایید.

* درصورتی که زائر شما به هر دلیلی مستقیماً به بیمارستان‌های سعودی اعزام و بستری گردید جهت پیگیری‌های بعدی واحد رابطین مرکز پزشکی را در جریان قرار دهید.

* درصورتی که زائر نیاز به اعزام داشت حتماً توصیه نمایید پول، ساعت و اشیاء گرانبها، را به فرد مورد اعتماد در کاروان تحویل دهد.

* بیماران اعزامی به بیمارستان‌های سعودی باید کارت شناسایی زائر را همراه داشته باشند.

* پس از تحویل گذرنامه‌ها به مؤسسه مطوفین یک نسخه از رسید گذرنامه زائر که دراختیار مدیر می‌باشد را همراه داشته باشند.

* درصورت داشتن زائر دیالیزی حتماً: قبل از تحویل گذرنامه به مؤسسه مطوفین دو سری کامل از تمام صفحات گذرنامه فتوکپی تهیه و به محض رسیدن به شهر مدینه و مکه واحد رابطین را جهت هماهنگی دیالیز در جریان بگذارید. بیماران دیالیزی باید نتیجه آزمایش: CREAT، BUN، HIV، HCV، HBS و تأیید متخصص داخلی مبنی بر تعداد دیالیز در هفته، و مدت هر دیالیز و...

* حتماً به ملاقات زائر بستری خود در بیمارستان‌های سعودی بروید(ساعتهای ملاقات بعدازظهر هر روز می‌باشد) ولی ساعت ملاقات در بخش‌های ویژه (CCU، ICU) با بخش‌های دیگر متفاوت است. آدرس و ساعت­های ملاقات بیماران بستری در بیمارستان‌های سعودی را می‌توانید از واحد رابطین سؤال بفرمایید.

* در کشور عربستان روش‌های تشخیصی تهاجمی (CT با کنتراست، آنژیوگرافی، بیوپسی، آندوسکوپی و...) نیاز به رضایت همراهان بیمار دارد لذا حضور همراه برای این موارد ضروری است و درصورت نداشتن همراه، مدیر یا معاون کاروان باید حضور داشته باشد.

* در مشاعر مقدسه برای اعزام بیماران اورژانسی حتی‌الامکان از مراکز درمانی عربستان که در نزدیکی محل اسکان شما می‌باشد استفاده نمایید و جهت برقراری ارتباط حتماً همراه زائر باشید و درصورت بستری شدن بیمار مراتب را به واحد رابطین منعکس فرمایید.

* دارو در داروخانه‌های عربستان بدون نسخه داده می‌شود، لذا از نسخه کردن داروهای غیر ضروری و ارجاع آنها به مرکز پزشکی خودداری نمایید.

* به هر علتی که زائر در بیمارستان‌های سعودی بستری می‌گردد پس از ترخیص حتماً معرفی­نامه بیمه را از مددکاری جهت ادامه درمان در ایران دریافت نمایید.

* درصورت تصادف منجر به جرح دخالت قضایی ننمایید و بدانید که مسئولیت پیگیری حقوقی و قضایی به عهده ستاد حج می‌باشد.

* درصورت فوت زائر در کاروان موضوع را به واحد امداد ستاد حج جهت اطلاع به شرکت حمل جسد طرف قرارداد سعودی اعلام نمایید.

* اقدامات پیشرفته تشخیصی و درمان­های طولانی مدت توانبخشی در موسم حج توسط مراکز سعودی ارائه نمی‌گردد، لذا دقت فرمایید در این موارد توقعی در زائر ایجاد نشود.

* اعزام بیمار به ایران قبل از انجام مناسک حج بسیار مشکل و مستلزم انجام امور اداری و موافقت وزارت حج عربستان، اداره امن عربستان می‌باشد لذا در انتخاب زائر و معاینات قبل از اعزام دقت فرمایید.

* قبل از اعزام بیماران با علائم Typical chest pain به مرکز پزشکی ایران از وجود تخت CCU اطمینان حاصل نمایید در غیر این صورت توسط اورژانس سعودی (997) و یا با اولین وسیله نقلیه آنها را به بیمارستان سعودی رسانده و موضوع را به واحد رابطین اطلاع دهید.

* باتوجه به تعداد محدود آمبولانس در مرکز پزشکی و عدم آشنایی برخی رانندگان آمبولانس با شهر از درخواست آمبولانس برای موارد غیر ضروری خودداری نموده و با وسایل نقلیه دیگر به مرکز پزشکی مراجعه نمایید.

گزارش بیماری‌ها و موارد مرگ و میر

* موارد زیر را حتماً به طور سریع به مرکز پزشکی و واحد مدیریت امور کاروان‌های آن گزارش نمایید، البته بایستی توجه شود که عکس‌العمل پزشک در این موارد، نباید طوری باشد که در کاروان ایجاد اضطراب نماید:

* موارد اعزام بیمار به بیمارستان‌های عربستان سعودی.

* موارد مرگ و میر و ذکر علت اختصاصی (از عنوان ایست قلبی- تنفسی اجتناب شود).

* دیزانتری‌های جمعی، عفونت‌های استرپتوکوکی جمعی، مشکوک به مننگوکوکسمی یا مننژیت مننگوکوکی.

* بیماری‌های تب‌دار هموراژیک، دیفتری، وبا.

* اسهال‌های بسیار شدید.

* مسمومیت‌های غذایی دسته‌جمعی.

* گال و شپش.

اختلالات روانپزشکی شایع در ایام حج

الف: عوامل مستعدکننده بروز اختلالات روانپزشکی در ایام حج

* مسافرت

* تغییر آب و هوا

* تغییر رژیم غذایی

* تغییر همزیستی

* تغییرات آب و الکترولیت

* تغییر و یا قطع مصرف مواد دارویی قبلی

* مصرف مواد دارویی جدید (خانمها)

* مواجهه با امراض مسری و ضعف سیستم ایمنی

* نگرانی از وضعیت سلامتی و اقتصادی خانوادگی و شغلی

* نگرانی از ناتوانی یا نادرستی احتمالی انجام مناسک حج

اختلالات عبارتند از :

* اختلالات سازشی Adjustment disorders

* اختلالات اضطرابی (GAD-pho0OCD-panic...) Anxiety disorders

* اختلالات خلقی

* اختلالات سایکوتیک

(BRP-BMD-ATY-PSY-EXA-Schizo) Psychotic disorders)

* سندرم دلیریوم Delirium syndrome

* سندرم مسمومیت یا محرومیت از مواد اعتیادآور

Intoxieation or withdrawal syndrome of substance

* اختلالات خواب Sleep disorders))

* صرع  Epilepsy (Seizuer-convolution)

تشخیص افتراقی با گرمازدگی موردنظر قرار گیرد.

ب: نحوه بروز اختلالات روانپزشکی در ایام حج

* بروز اولیه اختلال Neurosis-BRP-Music... (Primary)

* تشدید علائم اختلال قبل Neurosis-Psychosis

* عود اختلال بهبود یافته Neurosis-BMD-Schizo

ج: اقدامهای درمانی روانپزشکی در ایام حج

* روان درمانی (ذِکر درمانی) الا بذکرالله تطمئن القلوب

* دارو درمانی (درمان اصلی- درمان علامتی)

* تجویز داروهای ضد اضطراب

* بنزودیازپینها

Oxazepam-Lorazepam-Clonazepam-Diazepam-Chlordiazepoxide

*آنتی سایکوتیکها با دزاژ کم

Triflvoperazin-Perphenazin-Haloperidol-Thioridazin-Chlorpromazin-Risperidone

* آنتی دپرسانتها با دزاژ کم  Nortriptyline Amitriptyline-Imipramin-

* بتابلوکرها Propranolol

* تجویز داروهای ضد افسردگی

TCAs: Amitriptyline-Jmipramine-Trimipramine-    Nortriptyline-Clomipramine-SSRIS: Fluoxetine-Flovotamine-Sestralin-Citaloperam

* تجویز داروهای ضد سایکوز

TAb: Haloperidol-Perphenazin-Triflvoprazin-Chlorpromazin-Thioridazin AAP: Risperidone-Clonazpin

* تجویز داروهای متعادل کننده خلقي

Lithium Carbonate-Sodium Valproate-Carbamazepin

* تجویز خوابآورها Florazepam-Temazpam-Lorazepam

* تجویز ضد تشنجها (ادامه داروی تجویز شده قبلی)

Phenobarbital-Phenytoin-Carbamazepin-Sodium Valproat-Diazepam-Clonazepam

د: توصیهها در هنگام معاینه اول در ایران

* شناسایی و تفکیک افراد پرخطر (High-Risk)

* افراد مسن به خصوص بالای 65 سال (ویژه و آسیبپذیر)

* کودکان (مردود)

* خانمهای حامله (مردود)

* افراد مبتلا به بیماری جسمی مزمن (ویژه)

* افراد با سابقه ضربه و یا تومور مغزی (ویژه)

* افراد با سابقه اختلال روانپزشکی قبلی (ویژه)

* افراد مبتلا به اختلال روانپزشکی فعلی (بسیار ویژه)

* افراد مبتلا به Psychosis (مردود)

* افراد مبتلا به اختلال شناختی (مردود)

* افراد معتاد (مردود)

* افراد مبتلا به نوروز (روان نژندی) Neurosis

* افسردگی و اضطراب خفیف- وسواس قبل... (ویژه)

*افراد مبتلا به اختلال شخصیت (ویژه)

ت: توصیهها در هنگام اقامت در عربستان برای افراد ویژه از گروه پر خطر

* رعایت نظم خواب و بیداری، غذا، استراحت روزانه و شبانه

* پرهیز از پیاده­روی زیاد و درمعرض نور آفتاب قرار گرفتن

* رعایت رژیم و دزاژ داروهای مصرفی قبلی

* رعایت حداکثر خویشتنداری و حالت تفاهم و سازش با هم کاروانی- هم اطاقی و همسفر و دیگر زائرین داخلی و خارجی.

* اجتناب از سختگیری بیمورد و افراطی در مورد صحت اعمال و مناسک توسط روحانیون محترم- لا یکلف الله نفسا الا وسعها.

* آموزش و ترویج احساس آرامش با ذکر خدا- الا بذکرالله تطمئن القلوب

* درصورت پیدایش علائم اضطراب، افسردگی، بیخوابی، بیقراری و یا تغییر و تشدید علائم قبلی، بیمار در اولین فرصت به روانپزشک ارجاع داده شود.

نكاتي پيرامون مسائل زنان :

يكي از مراجعات متعدد بانوان در ايام حج، مشكلات ناشي از مصرف نادرست قرص­هاي خوراكي ضدبارداري (O.C.P) است، لذا جهت آگاهي همكاران گرامي، در خصوص تركيبات قرص­هاي O.C.P و روش­هاي درماني مناسب و كاهش عوارض و Spotting ناشي از آن به مطالب زير توجه فرماييد :

قرص­هاي O.C.P تركيبي از دو جزء استروژني و پروژستروني است  كه در بازار به صورت­هاي مختلف وجود دارد و عبارتند از تركيبات H.D، L.D، تري فازيك، ديان و D.E كه تفاوت آنها در ميزان و نوع پروژسترون مي­باشد.             در طي مشاورات قبل از سفر حج توصيه به مصرف L.D مي­شود تا ارگان­هاي حساس به استروژن را در معرض دوز پايين­تر استروژن قرار داده شود مگر  در موارد خاصي كه شروع درمان با مصرف H.D مي­باشد، تركيبات تري­فازيك، ديان ولاينسترول (جزء پروژستروني دارد) مناسب سفر حج نمي­باشد. قرص­هاي O.C.P به دو صورت صحيح و ناصحيح مصرف مي­شود.

الف - مصرف صحيح قرص­ O.C.P :  كه عبارت است از  مصرف قرص از روز پنجم سيكل قاعدگي شروع و بعد از اتمام يك بسته مجدداً بسته دوم آغاز مي­گردد. در طي مصرف مداوم قرص براساس مكانيسم progesterone - breathrough bleeding بيمار با شكايت spotting مراجعه مي­نمايد كه معمولاً حول و حوش زمان mens است، كه در اين صورت اقدام درماني به شرح ذيل است:

ü ادامه درمان با قرص­هاي L.D يا H.D شبي يك عدد (بدون افزايش دوز) به علاوه

ü     قرص­هاي پرمارينConjugated- estrogen 1/25 mgروزانه يك­عدد  7 تا 10روز      و

ü تزريق عضلاني يك عدد آمپول استراديول والرات.

ب- مصرف ناصحيح قرص O.C.P : كه عبارت از مصرف قرص  OCP  از روز دهم سيكل قاعدگي مي­باشد كه در صورت :

A : بروز Spotting به دو طريق قابل درمان است :

1- ادامه درمان با قرص L.D يا H.D شبي يك عدد  به علاوه

v      قرص پرمارين 25/1 ميلي گرم روزانه يك عدد 7 تا 10 روز     و

v      تزريق عضلاني آمپول استراديول والرات يك عدد

2-       تبديل قرص L.D به H.D      به علاوه

¯ قرص مدروكسي پروژسترون استات 20 ميلي­گرم روزانه تا آخر سفر حج      و

¯ تزريق عضلاني دو عدد آمپول پروژسترون 50 ميلي گرمي همزمان    (100 ميلي گرم)

B: درگروه ديگري از افراد عليرغم مصرف قرص­هاي امكان خونريزي واژينال و شروع پريود مي­باشد در اين صورت توصيه به قطع كليه قرص­هاي مصرفي نموده و به بيمار اجازه داده شود خونريزي واژينال به حد لزوم                  داشته باشد و بعد از آن توصيه به استروژن تراپي با دوز بالا جهت سرعت بخشيدن به رشد آندومتر مي­شود. ( به ياد داشته باشيد كه بعد از قطع داروهاي O.C.P، خونريزي واژينال بعد از 2 روز شديد مي­شود و لذا توصيه مي­شود 48 ساعت خونريزي بعد از اين دوره باشد)

Ø متدهاي استروژن­تراپي به قرار زير مي­باشد :

1-    مصرف قرص­هاي پرمارين 25/1 ميلي گرم هر 6 ساعت يك عدد تا   24 ساعت (فقط 4 قرص پرمارين 25/1 ميلي گرم )و سپس ادامه درمان با قرص H.D تا انتهاي سفر حج مي­باشد.

2-    تزريق عضلاني يك عدد آمپول استراديول والرات صبح و يك  عدد شب و ادامه درمان با قرص H.D تا انتهاي سفر حج.

3-    مصرف قرص H.D سه عدد روز اول، دو عدد روز دوم و يك عدد روز سوم و از آن به بعد روزانه يك عدد ادامه يابد.

در تمامي متدهاي فوق توصيه به مصرف كپسول­هاي مفناميك اسيد روزانه 3 عدد از ابتداي شروع خونريزي واژينال مي­شود.

كنترانديكاسيون­هاي نسبي مصرف O.C.P :

مصرف O.C.P در خانم­هايي كه سابقه پرولاپس دريچه ميترال (MVP)   بدون نارسايي دريچه ميترال را دارند بلامانع است.

مصرف O.C.P در خانم­هايي كه مبتلا به كوليت اولسرو مي­باشند  بلامانع مي­باشد.

مصرف O.C.P در خانم­هايي كه دچار ضايعات خوش خيم پستان مي­باشند بلامانع است .

مصرف O.C.P  در خانم­هايي كه سابقه ديابت حاملگي دارند به شرط استفاده از فرم LD بلامانع است.

مصرف O.C.P در بيماران زير 35 سال كه فشار خون كنترل شده دارند،  بلامانع است.

مصرف O.C.P در مواردي كه ديابت كنترل شده وجود دارد و عوارض عروقي و كليوي نباشد از فرم L.D بلامانع است.

مصرف O.C.P در موارد لوپوس كنترل شده كه عارضه چشمي و كليوي و عروقي خاصي نداشته باشد بلامانع است .

مصرف O.C.P در مواردي كه TG=250-750 كه بايستي سطح سرمي  تري گليسريد هر دو هفته چك گردد.

¯ درحول و حوش زمان يائسگي به علت سيكل­هاي بدون تخمك­گذاري، پريودهاي فرد دچار تغييراتي مي­گردد كه ابتدا به صورت پلي منوره و سپس اوليگو منوره مي­باشد. در اين گونه موارد مهمترين توصيه به خانم­ها اين مي­باشد كه قبل از سفر حج مشورت پزشكي داشته باشند تا با مصرف مناسب دارو دچار خونريزي واژينال در طي سفر حج نشوند.

¯ بانواني كه سن 48 سال به بالا دارند اگر دچار خونريزي واژينال شدند (باتوجه به احكام شرعي خاص اين دوره از سن) اكيداً با متخصص زنان مشورت كنيد.

¯ به ياد داشته باشيد كه به هيچ عنوان توصيه به مصرف آمپول و يا قرص پروژسترون و مصرف O.C.P و قطع آن جهت ايجاد MENS زودتر، در خانم­هاي كه سيكل­هاي مرتبي دارند، نمي­شود. زيرا كه مشكلات عديده­تري ايجاد مي­نمايد.

كنتراندايكاسيون­هاي مطلق O.C.P:

¯ AUB

¯ سابقه ترومبو آمبولي

¯ شك به بارداري

¯ سابقه كانسرهاي وابسته به استروژن مانند كانسر پستان، رحم و تخمدان

¯ خانم­هاي سيگاري بالاي 35 سال

¯ مختل شدن عملكرد كبدي

¯ CASE شناخته شده سردرد ميگرني

¯ هايپرليپيدمي l) TG > 750 mg/d )

درخصوص خانم­های زیر 40 سال که مشکل خاصی نداشته باشند ، با توجه به اینکه مدت سفر حدود 30 روز می باشد و برنامه پریود ماهانه خانم ها اکثراً در این زمانها یک نوبت می باشد ، می­توانید به آنها این توصیه را بفرمائید :

1- ترتیبی اتخاذ کنند تا زائر بلافاصله قبل از مسافرت در وطن خود پریود شود ، بدین صورت، اگر فاصله تا زمان عزیمت بیش از30 روز باشد ، از روز 5 پریود قبل، (o.c.p) L.Dرا شروع نموده و به جای 21 عدد قرص تعداد قرص را اضافه و زمانی قطع کند که قبل از مسافرت پریود شود و بلافاصله از روز پنجم پریود، بسته جدید را شروع و تا پایان مسافرت ادامه دهند.

2- چنانچه فاصله کمتر از 30روز می­باشد، قرص را از روز پنجم پریود قبل ، شروع کنند و به جای 21 عدد قرص بین 15-10 عدد مصرف نمایند و زودتر قطع کنند ، تا یک نوبت پریود در وطن خود داشته باشد و بلافاصله از روز پنجم پریود به بعد قرص را شروع نموده و تا پایان مسافرت ادامه دهند.

3- بانوانی که روش جلوگیری از بارداری آنها به وسیله IUD می باشد .   چنانچه مدت استفاده آنها نزدیک به اتمام است بهتر است 2 تا 3 ماه قبل از مسافرت IUD را خارج و با روش هورمونال جلوگیری را ادامه دهند. چون گاهاً کنترل خونریزی در بیمارانی که IUD دارند مشکل است . ولی اگر IUD اخیراً گذاشته و هنوز مدت دارد، بهتر است قبل از عزیمت 1-2 ماه قرص همراه با IUD استفاده نمایند تا نحوه اثرگذاری را در ایران تجربه نمایند و مشکلات در اینجا حل گردد.

4- خانم­هائی که دچار خونریزی نامرتب یا شدید بوده و یا دارای میوم رحمی  می­باشند چنانچه با نظر پزشک متخصص زنان توصیه به استفاده از GnRHa شده­اند ، بهتر است از حدود 2 ماه قبل، دارو را شروع نمایند به طوریکه تزریق دوم یا سوم بیمار در ایام حج باشد تا دچار خونریزی نشوند.

5- چنانچه زائر در حین مصرف قرص­های هورمونال دچار لکه بینی گردد ،باید به پزشک مراجعه کند و از اضافه کردن قرص به صورت خودسرانه امتناع ورزد زیرا داروهائی که باعث قطع لکه بینی می­شود بنابر شرایط هر فرد متفاوت است و گاهاً با افزودن بدون مشورت با پزشک متخصص نه تنها مسئله را  حل نکرده شد بلکه باعث بروز مخاطراتی همچون لخته شدن خون در عروق بدن می­گردد و زائر را از انجام واجبات دیگر حج باز می­دارد.

التماس دعا - دکتر محمود صادقی وزین- ۱۹۳۳۱

+ نوشته شده توسط محمود در چهارشنبه هفتم اردیبهشت 1390 و ساعت 1:40 بعد از ظهر |

میوه ها و دانه های گرم وتر :
 انجیر ، انگور ، بادام زمینی ، بادام شیرین ، بادام کوهی ، به ، تخم خربزه ، توت (شاه توت) ، انواع توت ها ، خربزه ، هویج ( زردک) ، سیب ، شلغم ، کدو ، کنجد ، گلاب ، لوبیا قرمز

میوه ها و دانه های گرم و خشک
 . انبه  ، بادام کاغذی ، بادمجان (خیلی گرم و خشک) ، تخم شربتی ، بولاغ اوتی ، پرتقال ، پسته ، پونه (خیلی گرم و خشک) ، پیاز (خیلی گرم و خشک) ، پیه ( دمبه) ، ترب (خیلی گرم و خشک) ، تره ، جعفری، دینارویه ، چای ، خردل ها ، خرما ، خرمالو ، دارچین ، روغن ، ریحان ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیتون ، زیره سیاه ، سیر ، شنبلیله ، فلفل (خیلی گرم و خشک) ، فندق ، کرفس ، کشمش انگور سیاه ( مویز) ، کلم ، کنگر ، گردو ، گل سرخ (خیلی گرم و خشک) ، لپه ، مرزه ، موسیر ، موم عسل ، نارگیل ، نخود ، نعناع ، عرق بهار نارنج ، هل .

غذاهای گرم و تر :
 عسل ، نخود ، آب آبگوشت ، گوشت بوقلمون ، شیر میش ، گوشت غاز (پرنده) ، گوشت گوسفند ، گوشت مرغ خانگی ، گوشت مرغابی و  اردک ، میگو (روبیان) ، گوشت بلدرچین ، گوشت کله ، جگر ، خورشت بادمجان ، خورش قورمه سبزی ، آبگوشت به ، آبگوشت کلم قمری ، آب شور ، کره ، خامه ، روغن ، نیمرو ، تخم مرغ ، گوشت بز ،
غذاهای گرم و خشک
 گوشت آهو ، شیر شتر ، گوشت شتر ، گوشت شتر مرغ ، گوشت کبوتر ، کوهان شتر(خیلی گرم و خشک) ، گوشت گاومیش ، گوشت گنجشک ، گوشت لک لک ، نمک طعام (خیلی گرم و خشک) ، گوشت اردک ، خورش فسنجان .

میوه ها و دانه های معتدل :
 برگ چغندر ، برنج ، تمشک ، چغندر ، عدس ، عناب ، گرمک ، گندم ، قهوه ، کاسنی ، کاهو ، موز   .

غذاهای معتدل :
 شیر گاو ، گوشت کبک ، گوشت کبک دری ، کوکو سبزی ، فرنی ، کوفته ، کشک بادنجان ، شیر برنج ، نان فطیر .

میوه ها و دانه های سرد و تر :
 اسفناج ، آلو ، انار ، باقلا ، بالنگ ، بامیه ، خرفه ، پنیر ، خیار ، دوغ ، زردآلو ، کدو  (تخم) ، کدو حلوایی ، گلابی ، هلو ، هندوانه  ،

میوه و دانه های سرد و خشک
ارزن ، ازگیل ، انار ترش ، تمبر هندی ، جو ، ذرت ، ریواس ، زرشک ، سرکه ، سنجد ، شاه بلوط ، گشنیز ، گیلاس ، لیمو امانی ، لیمو ترش ، لیمو شیرین ، ماش ، نارنج ، نشاسته ، ولیک  .

غذاهای سرد و تر :
 شیر بز ، ماست ، دوغ ، مرغ ماشینی ، قره قروت ، شیر بز ، ماهی ،

غذاهای سرد و خشک
 کشک ، گوشت گاو  .

(این قانون مصرف سردیهاست  :   اگر پنیرمیخورید حتما با گردو خورده شود  ،  اگر ماست و دوغ میخورید حتما با یک قاشق چایخوری زنیان خورده شود  ،  اگر ماهی میخورید با خرما خورده شود ،  اگر برنج میخورید با زیره خورده شود ، مرغ را حتما با گرمی خورده شود ، و هر چیز سرد دیگر با گرمی هائی مثل عسل و خرما و دیگر غذاهای گرم   .)

+ نوشته شده توسط محمود در یکشنبه چهاردهم فروردین 1390 و ساعت 10:13 قبل از ظهر |

دکتر ها معتقدند که اگر بتوانید ظرف ۳ ثانیه صورت مردی را در میان دانه های قهوه در عکس زیر پیدا کنید، نیم کره راست مغز شما، بهتر از افراد دیگر پرورش یافته است. اگر بین ۳ ثانیه تا یک دقیقه طول بکشد، نیم کره راست مغز شما به صورت عادی پرورش یافته است. اگه بین یک دقیقه تا سه دقیقه طول بکشد، یعنی سمت راست مغز شما کند عمل میکند و باید پروتئین بیشتری مصرف کنید. اگر هم بعد از سه دقیقه هنوز نتوانستید آنرا پیدا کنید،پیشنهاد میشود بیشتر به دنبال انجام اینگونه تست ها باشید تا آن بخش از مغزتان قوی تر بشود..

6c6iw3t.jpg


اگر نتوانسیتد صورت را پیدا کنید و فکر می کنید کل این تصویر سرکاری است
 برید پایین
.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

http://www.niksalehi.com/color/424276670.jpg


+ نوشته شده توسط محمود در دوشنبه شانزدهم اسفند 1389 و ساعت 9:40 قبل از ظهر |

بهترین و بزرگترین سالن ورزشی مشهد حتی از کمترین امکانات پزشکی محروم است.

چندی پیش جهت تمرین فوتسال با تیم سازمان نظام پزشکی مشهد در آن سالن عظیم الجثه(شهید بهشتی) حضور داشتم . (۳/۱۲/۸۹)

جدا از سرمای سالن بزرگ که تنها باچند بخاری کوجک قرار بود گرم شود چیزی که خیلی جلب توجه کرد و باعث شد این حقیر چند خطی من باب درد دل بنگارد کمبود و یا بهتر و واضح تر بگویم نبود حد اقل ترین وسایل درمانی و پزشکی در این سالن بین المللی بود .

در انتهای تمرین در آن سالن به ظاهر کامل یکی از بازیکنان تیم نظام پزشکی مشهد در اثر برخورد با بازیکن حریف دچار آسیب جدی از ناحیه چانه شده و خونریزی شدیدی بوجود آورد. وتلاش برای پیدا کردن تکه ای گاز و ذره ای پنبه بی نتیجه ماند و با توجه به اینکه تعدادی از بازیکنان خوشبختانه در این تمرین پزشک بی ابزار و به نوعی غیر مسلح بودند با فشار مستقیم روی محل جراحت با دست خالی که تقریبا یک پارگی در حدود بیش از دو سانتی متر بود توانستند جلوی کمی از خونریزی شدید را گرفته و بعد با گذاشتن دستمال کاغذی آلوده و غیر استریل روی محل پاره شدگی مجروح را که اتفاقا پزشک هم بود بنام دکتر هادی ... به بیمارستان اعزام نمایند.

حال جای این سئوال باقی است این سالن با عظمت و با یال و کوپال چرا از کمترین امکانات پزشکی بی بهره می باشد و اگر در این حادثه و یا حوادث مشابه از افراد آشنا با مسائل پزشکی در صحنه حضور نداشته باشند چه بسا خسارات غیر قابل جبران بوجود خواهد آمد.

در پایان بر خود لازم  دانستم که این مطلب را گوشزد نمایم.

 باشد تا مسئولین امر راه چاره ای جهت این معضل و کمبود اندیشیده تا  از این حوادث تلخ خاطراتی تلخ تر در اذهان بجا نماند.

ورزشکار باشید - انشاءالله  

+ نوشته شده توسط محمود در پنجشنبه پنجم اسفند 1389 و ساعت 9:19 قبل از ظهر |

كاهش هورمون استروژن در اغلب موارد می‌تواند سبب كاهش وزن و خستگی شود. البته باید گفت كمبود یا زیاد ترشح شدن هورمون مهم دیگری در بدن می‌تواند همین نتایج را به دنبال داشته باشد.

 همیشه دلیل خواب‌آلوده بودن و خستگی، كمبود خواب یا كار زیاد نیست. دلایل بسیاری وجود دارد كه می‌تواند سبب شود شما همیشه احساس خستگی كنید. در اینجا به 4 مورد اشاره می‌كنیم. عفونت‌ها گرچه عفونت‌ها علایم ظاهری بسیاری دارند اما گاهی ممكن است عفونتی در بدن شما در حال گسترش باشد بدون آنكه شما متوجه آن باشید یا پزشك تشخیص داده باشد. مثلا در بیماری مربوط به سیستم ایمنی عفونت ممكن است خود را به شكل خستگی شدید بروز دهد.

در بیماری بروسلوز هم كه توسط باكتری بروسلا آبورتوس از گوسفند، اسب یا گاو آلوده یا حتی شیر آنها به انسان منتقل می‌شود، نشانه عفونت خستگی مفرط و خواب‌آلودگی است.

آلرژی‌‌ها:
جالب است بدانید هیستامین و دیگر تركیب‌های شیمیایی كه بدن برای مقابله با آلرژی ترشح می‌كند، خواب آورند. از سوی دیگر سرفه، عطسه ناشی از بوییدن یك گل یا التهاب دستگاه تنفسی به دلیل ورود هاگ‌ها به درون بینی سبب بی‌خوابی می‌شود. به همین علت تمامی داروهای مقابله با آلرژی خواب آورند. قبل از مصرف این داروها با پزشكتان مشورت كنید.

كم‌خونی :
اصلی‌ترین كار گلبول‌های قرمز رساندن اكسیژن از ریه‌ها به دیگر ارگان‌ها است وقتی فردی دچار كمبود گلبول قرمز می‌شود یا اختلالی در عملكرد گلبول‌ها پیش می‌آید فرد دچار كم‌خونی شده و در ضمن به قدری احساس خستگی می‌كند كه از انجام كارهای معمول روزمره برنمی‌آید. یك آزمایش ساده خون می‌تواند نشان دهد فرد دچار كم‌خونی است یا خیر. در صورت مثبت بودن جواب باید به دنبال دلیل كم‌خونی گشت. یك خون‌ریزی داخلی یا تغذیه نادرست می‌تواند دلیل این دو باشد.

به‌هم ریختگی هومورنی در زنان:
كاهش هورمون استروژن در اغلب موارد می‌تواند سبب كاهش وزن و خستگی شود. البته باید گفت كمبود یا زیاد ترشح شدن هورمون مهم دیگری در بدن می‌تواند همین نتایج را به دنبال داشته باشد. خوشبختانه یك تست ساده هورمون می‌تواند این موضوع را روشن كرده و پزشك با تجویز آمپول یا قرص یا پماد سبب تنظیم هورمون مربوطه در بدن شود.

+ نوشته شده توسط محمود در دوشنبه بیست و پنجم بهمن 1389 و ساعت 9:47 قبل از ظهر |

انار یکی از میوه هایی است که از قدیم وجود داشته است حتی در کتب مقدس چندین بار نام آن ذکر شده است . هومر شاعر معروف یونان در کتاب خود ( اودیسه ) از آن نام برده است . معروف است که حضرت سلیمان باغ بزرگی پر از درخت های انار داشته که به آن عشق می ورزیده است 
درخت انار بومی ایران و مناطق مجاور آن است . کلمه انگلیسی Pomegranate از زبان یونانی مشتق شده که به معنی ( سیب با هسته های زیاد ) می باشد .

انار درخت کوچکی است که ارتفاع آن تا ۶ متر می رسد و در مناطق نیمه گرمسیری می روید . شاخه های آن کمی تیغدر و برگهای آن متقابل ، شفاف و ساده است .
گلهای انار درشت برنگ قرمز اناری ولی بی بو می باشد . میوه آن کروی با اندازه های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ می باشد .
بیشترین سطح زیر کشت این محصول در ایران به مناطقی چون یزد، اصفهان، کرمانشاه، کرمان، زنجان، سمنان، تهران، گرگان، قزوین، مازندران و دیگر استان های مرکزی ایران اختصاص دارد.

اصلی ترین گونه های این محصول، گلوباریک، باجستان، الک شیرین، زاغ، شهور، دانه قرمز، تب لرز، دانه سفید، گل میخوش، ملس، دانه قرمز اصفهانی و ساوه نام دارند.
کشت و توسعه انارعلاوه برایران در کشورهای هندوستان ، ترکیه ، اسپانیا ، تونس ، مراکش ، افغانستان ، چین ، یونان، ژاپن ، فرانسه ، ارمنستان ، قبرس ، مصر و ایتالیا و فلسطین اشغالی رایج است .
تولید کنندگان بزرگ انار در جهان ایران،قزاقستان،اسپانیا و آمریکا می باشند. ایران با داشتن ۶۰ هزار هکتار سطح زیر کشت و ۷۰۰ هزار تن تولید سالیانه به عنوان بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان بوده و مقام اول جهان را داراست محصول انار: محصول انار به صورت آب انار،رب و کنسانتره قابل حصول است.

انتخاب انار: در انتخاب انار انواع سنگین تر آن بهتر است و پوست آن باید صاف ،شفاف ، نازک و بدون ترک باشد.
گلهای انار درشت برنگ قرمز اناری ولی بی بو می باشد . میوه آن کروی با اندازه های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ می باشد .
رویهمرفته در حدود بیست نوع مختلف انار در دنیا موجود است .

این میوه غنی از ویتامین های چون c، B2 و B1 و موادمعدنی مانند سدیم، فسفر، آهن، منیزیم و پتاسیم و ترکیبات قندی ساکارز، گلوکز، فروکتوز و همچنین اسیدهای مالیک و سیتریک است. از پوست این میوه در صنعت داروسازی برای تولید دارو بهره گرفته شده و از خود میوه درصنعت برای تولید آب میوه و کنسانتره استفاده می شود.

نتایج حاصل از مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهند که مصرف میوه ها و سبزی هایی که حاوی ترکیبات پلی فنولیک هستند، به میزان قابل توجهی از میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی، سکته های مغزی و سرطان های مختلف می کاهند.

در حقیقت این مواد از طریق تخریب رادیکال های آزاد حاصل از متابولیسم ترکیبات مواد مغذی در بدن تاثیرات ویژه خود را برجای می گذارند. در سال های اخیر نیز مطالعات فراوانی در زمینه تاثیرات بالقوه آنتی اکسیدان های فنولیک در مجامع علمی مختلف انجام شده است که نتایج حاصله حاکی از مزایای فراوان میوه هایی که رنگ قرمز دارند هستند. انار، انگور قرمز و توت های مختلف قرمز رنگ از جمله این میوه ها بشمار می روند.
انار در این میان به دلیل دارا بودن درصد بالایی از این ترکیبات بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

خاصیت آنتی اکسیدانی انار و همچنین خواص ضدتوموری پوست آن از جمله فواید این میوه بشمار می روند که توجه محققان در سراسر دنیا را به خود جلب کرده اند. ظرفیت آنتی اکسیدانی این میوه بیشتر به دلیل وجود تانن های قابل هیدرولیز شدن مانند پانی کالاجین در ترکیب آن است. این ماده که خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد، بیشتر در پوست و قسمت های سفید داخل آن یافت می شود.

به همین دلیل با توجه به اینکه کل میوه انار در صنعت برای آبگیری مورد استفاده قرار می گیرد، خاصیت آنتی اکسیدانی اینگونه آب میوه ها در مقایسه با آب انارهایی که تنها از دانه انار گرفته شده اند به مراتب بیشتر است. پلی فنولیک انار که از وزن مولکولی بالایی نیز برخوردار است، ۱۵ تا ۳۰ برابر در از بین بردن و خنثی کردن رادیکال های آزاد پراکسیل موفق تر عمل می کند و از این رو خاصیت آنتی اکسیدانی انار در مقایسه با آب انگور قرمز و چای سبز تا سه برابر بیشتر گزارش شده است. همچنین این را هم باید به خواص انار بیفزاییم که این میوه مانع از بین رفتن و تحلیل غضروف ها می شود.

تحقیقات اخیر نشان داده اند، آب انار از افزایش آنزیم هایی که سبب ابتلا به التهاب مفاصل و از بین رفتن غضروف ها می شوند، جلوگیری می کند. انار دارای ماده ضدالتهاب انترلوکین ۱ بی است که این ماده در تحلیل رفتن غضروف ها در اشخاص مبتلا به دردهای مفصلی نقش مهمی دارد. گفتنی است، درد مفاصل از بیماری های رایج درمیان مردم بشمار می رود و افراد مبتلا بیشتر برای تسکین این درد، روش های سنتی و گیاه درمانی را به کار می گیرند.

خوردن دانه های انار به مراتب بهتر از نوشیدن آب اناراست . انار میوه ای است که به آن خون ساز می گویند و به همین علت بهترین موقع برای مصرف آن صبح وقبل از صبحانه است . انار مقوی قلب ، مفرح ، دفع کننده چربی ، رفع کننده سموم اغلب عفونتهای داخلی ، دافع حرارت می باشد و خوردن انار با پرده های سفید آن شکم را دباغی میکند ، رب انار ، برگ انار در ضعف معده ، کمی اشتها ، تهوع ، ضعف عمومی ، تصفیه خون ، خاصه در دختران جوان و دررفع میگرن بسیار مفید است.

دانه های میوه ی جنگلی انار که به (نار دان)شهرت دارد در معالجه اسهال بسیار موثر است . اب انار شیرین باشکر ونشاسته برای درد سینه وسرفه توصیه می شود . رب انار نیز برای رفع خماری موثر است.

ترکیبات شیمیایی:
قسمت های مختلف درخت انار مخصوصا پوست ریشه و ساقه انار دارای مقدری در حدود ۲۰ درصد تانن و اسید پونی کوتانیک Punicotaniv acid می باشد . پوست درخت انار دارای الکالوئیدی بنام پله تیه رتین Pelletierin است .
در صد گرم دانه انار واد زیر موجود است .
انرژی ۳۸ کالری
آب ۸۲ گرم
پروتئین ۰/۴ گرم
چربی ۰/۳ گرم
مواد نشاسته ای ۱۰ گرم
کلسیم ۴ گرم
سدیم ۳ میلی گرم
پتاسیم ۲۶۰ میلی گرم
آهن ۰/۵ میلی گرم                                                                          
ویتامین ب ۱ ۰/۲ میلی گرم
ویتامین ب ۲ ۰/۰۳ میلی گرم
ویتامین ب ۳ ۰/۰۲ میلی گرم
ویتامین ث ۴ میلی گرم

خواص داروئی:
خواص میوه انار
از نظر طب قدیم ایران میوه انار سرد ف تر و قابض است . آب انار سرد و تر و پوست انار سرد و خشک و بسیار قابض می باشد .
پوست ریشه درخت انار از بقیه قسمت های این درخت قابض تر است .
کلیه قسمت های درخت انار دارای تان می باشد که بسیار قابض است . برای مصارف دارویی از گل ، برگ ، پوست درخت ، پوست ریشه و دانه انار استفاده می شود .

۱)انار شیرین ادرار آور است .
۲)ملین مزاج است .
۳) آب انار شیرین برای بیماریهای مجاری ادرار مفید است .
۴)ترشح صفرا را زیاد می کند.
۵)آب انار اسهال را برطرف می کند.

۶)اگر آّ انار را با عسل مخلوط کرده و هر روز چند قطره در بینی بچکانید از رشد پولیپ در بینی جلوگیری می کنید .
۷) خون ساز است .
۸)خون را تصفیه می کند .
۱۰)برای سالمندان بهترین دارو برای تقویت کلیه است .
۱۱)آب انار خنک کننده است .

۱۲)رنگ صورت را شاداب می کند .
۱۳)صدا را باز کرده و گرفتگی صدا را برطرف می کند .
۱۴)برای وزن اضافه کردن انار بخورید .
۱۵)آب انار مقوی قلب و معده است .

خواص دیگر قسمت های درخت انار
۱٫ جوشانده پوست ریشه درخت انار کرم معده و روده را از بین می برد .
۲٫ جوشانده پوست درخت انار نیز اثر ضد کرم درد .
۳٫ برای برطرف کردن گلو درد و زخم گلو از جوشانده پوست انار و یا جوشانده برگهای انار استفاده کنند .
۴٫خانم هائیکه عادت ماهیانه شان منظم نیست می توانند از جوشانده برگهای انار استفاده کنند.

۵٫برگهای له شده انار را اگر روی پوست بگذارید خارش را از بین می برد .
۶٫برای برطرف کردن سوختگی پوست ، گلهای انار را له کرده و با روغن کنجد مخلوط کنید و این پماد را روی قسمت سوختگی بمالید .
۷٫ جوشانده پوست درخت و پوست ریشه درخت انار کرم کش است .
۸٫دم کرده گل انار اسهال مزمن را برطرف می کند .

۹٫دم کرده گلهای انار را بصورت غرغره برای از بین بردن زخمهای دهان بکار ببرید .
۱۰٫برای برطرف کردن دندان درد ، دم کرده ریشه درخت انار را در دهان مضمضه کنید .
۱۱٫انار ترش و شیرین (میخوش )ادرار را زیاد می کند .
۱۲٫ برای برطرف کردن بواسیر باید معقد را با جوشانده پوست انار شستشو داد .

۱۳ – جوشانده پوست انار برای گلو درد و زخم گلو ورفع بواسیر مفید می باشد.
۱۴ – جوشانده گل انار برای از بین بردن زخم های دهان و اسهال مزمن وبهمراه کنجد برای بهبود سوختگی مفید می باشد.
۱۵ – جوشانده ریشه انار برای دندان درد و تنظیم عادت ماهیانه در زنان مفید می باشد
۱۶ – جوشانده پوست درخت انار اثر ضد کرم دارد

خاصیت‎ ضد سرطانی‎ آب‎ انار
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پژوهش‌های‎ جدید نشان می‎دهد آب‎ انار خاصیت‎ ضد سرطانی‎ دارد. طبق تحقیقات سازمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) انار منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها، پتاسیم و ویتامین C است پژوهشگران‎ آکادمی‎ علوم‎ امریکا دریافته اند که ، مصرف‎ آب‎ انار از ابتلاء بـه‎ سرطان‎ پروستات‎ جلوگیری‎ می‎کند.

باکشف‎ جدید راه‎‎ دستیابی‎ بـه خواص‎ ضد سرطانی‎ و نحوه‎‎ معالجه سرطان‎ با آب‎ انار هموارتر شده‎ است‎ . متخصصان‎ تغذیه‎ مصرف‎ آب‎ انار را صبح‎ و پیش‎ از صبحانه‎‎ توصیه می‎ کنند.

انتخاب انار و شیوه نگهداری آن
انار را در دست بگیرید تا وزنش را بدانید (دانه های آن حدود ۵۲ درصد وزن کل میوه را تشکیل می دهند). اگر وزن انار به نسبت اندازه اش، سبک بود، سعی کنید انار سنگین تری را بردارید. پوست انار باید شفاف و سفت بوده و ترک یا شکافی نداشته باشد. انار درست را می توان تا یک ماه در جای تاریک و خنک و یا به مدت دوماه در داخل یخچال نگهداری کرد. دانه های این میوه را تا سه روز می توان در یخچال نگه داشت.

برای یخ زدن دانه ها، باید آن ها را درون ظرف بی منفذی ریخت. به این ترتیب حدود شش ماه داخل یخ زن (فریزر) سالم می مانند.
موقعی که یخ دانه ها باز می شود، دیگر مثل دانه های تازه قابل خوردن نیستند، ولی برای آب گرفتن مناسب می باشند.

در واقع، فرایند انجماد، دیواره های یاخته ای (سلولی) گوشت میوه که دانه ها را در برگرفته اند، از بین می برد و همزمان با آب شدن یخ، عصاره خود را از دست می دهند. چنانچه آب انار را گرفته اید، آن را می شود به مدت تقریبی شش ماه داخل ظرف بی منفذی منجمد ساخت.

فرآورده های انار
از آب انار برای درست کردن ژله، عصاره، چاشنی (سس)، چاشنی سرکه ومخلوط آب نمک، سرکه و ادویه استفاده می شود. تمام دانه ها را می توان روی سالاد یا پس غذا (دسر) پاشید و یا همراه باگوشت قرمز، گوشت ماکیان یا ماهی مصرف کرد. برای درآوردن دانه های میوه مزبور، بالا تا پایین آن را قاچ کنید و پوست را چند جا به طور عمودی از بالا به پایین آرام ببرید. سپس انار را در ظرفی پر آب بیندازید.

هرقسمت را به دقت از هم جدا سازید و به کمک انگشتانتان دانه ها را از تکیه گاه هایشان واقع در مغز میوه در آورید و غشاهای نازک که خوشه را از دانه ها مجزا می کنند، بیرون آورید. به این ترتیب دانه ها پایین افتاده و پوست و غشا بالا می مانند. آنگاه دانه ها را داخل آب کش بریزید.

اگر می خواهید آب انار بگیرید، دانه های آن را در مخلوط کن بریزید و بگذارید آنقدر کارکند تا عصاره میوه به دست آید. سپس به وسیله الک دارای سوراخ های ریز، یا (پارچه ای نازک) دانه ها را از عصاره جدا کنید.

به طور کلی، یک انار متوسط حدود سه چهارم پیمانه دانه و نصف پیمانه آب به دست می دهد. قسمت های مورد استفاده میوه انار; گل، دانه، پوست، ریشه، برگ وساقه است.

+ نوشته شده توسط محمود در یکشنبه بیست و ششم دی 1389 و ساعت 12:48 بعد از ظهر |
روغن زيتون باعث پايين آمدن فشار خون و كلسترول خون مي‌شود و از بروز بيماري‌هاي قلبي پيشگيري مي‌كند.
 زيتون رسيده از نظر طب قديم گرم است و روغن زيتون گرم و خشك است.

 روغن زيتون نرم‌كننده و صفرابر است و خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد و مصرف روزانه زيتون از امراض قلبي و سرطان جلوگيري مي‌كند.

 روغن زيتون حاوي ميزان زيادي آنتي‌اكسيدان است و از سرطان سينه و سرطان كولون جلوگيري مي‌كند.

 روغن زيتون براي مصرف در سالاد و بسياري از غذاهاي آماده به‌صورت خام قابل مصرف و بسيار مفيد است. براي طبخ انواع مختلف غذاها مي‌توان از روغن زيتون و با استفاده از حرارت كم و با صرف وقت و مدت زمان بيشتر (براي حفظ خواص مفيد آن) استفاده كرد. 

برگ زيتون كاهش‌دهنده فشار خون، قندخون، ضداسپاسم، آنتي‌اكسيدان، ضدقارچ، گشادكننده عروق خوني، كاهش‌دهنده كلسترول بد، ضدتب، قابض، ضدباكتري، صفرابر، ادرارآور و براي افراد ديابتي بسيار مناسب است.

 زيتون مسهل ضعيف و نرم‌كننده مسير گوارشي است و براي يبوست مفيد است. ضدچسبندگي پلاكت‌ها و محافظ قلب است.
+ نوشته شده توسط محمود در شنبه یازدهم دی 1389 و ساعت 1:1 بعد از ظهر |

مركز تحقيقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشكي مشهد در مقاله اي پيامدهاي فشار خون بالا را مورد بررسي قرار داده است .
به گزارش واحد خبر روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مشهد ، ميزان فشاري كه خون به ديواره رگ ها وارد مي كند در طول روز بسته به شرايط بدن كم و زياد مي شود اگر سطح اين فشار به مدت چند روز يا چند هفته از يك ميزاني بالاتر باشد مي توان گفت كه شخص مبتلا به بيماري فشار خون شده است .
بر اساس اعلام اين مركز ، فشار خون بالاتر از حد طبيعي به قلب وعروق آسيب مي رساند و به مروز زمان آسيب عروق تمام بدن را در معرض خطر قرار مي دهد و فرد دچار بيماريهايي از جمله سكته قلبي و مغزي  ،‌نارسايي كليه و يا تنگي عروق و آسيب به جداره رگ ها   مي شود .
فشار خون بالا زماني است كه اغلب اوقات فشار بالاتر از 90/140 اندازه گيري شود و در صورت وجود مشكلات جدي سلامت از جمله ديابت فشار پائين تر از 90/140 نيز بايد كنترل شود.
عوامل زمينه اي ،‌سلامت فرد و شيوه زندگي از جمله سن بالاتر از 60 سال ، سابقه فشار خون و يا بيماري قلبي دراعضاء خانواده درجه يك ، افزايش بالا ، سطح بالاي كلسترول ،‌ديابت ، بيماري قلبي و كليوي ، مصرف سيگار ،‌فعاليت كم ،‌مصرف غذاهاي شور ،‌سرخ شده و چرب ، از جمله عواملي است كه مي تواند در افزايش فشار خون افراد سهم بسزايي داشته باشد .
مراجعه به پزشك و زير پوشش دوره هاي درماني قرار گرفتن ، كاهش وزن ، مصرف كم نمك ، رژيم غذايي مناسب و متعادل و استفاده از ميوه ها و سبزيها از جمله راهكارها براي كاهش و پيشگيري از اين بيماري خاموش عنوان شده است .
گفتني است مركز بهداشت استان خراسان رضوي به منظور شناسايي افراد در معرض خطر و كنترل بيماري فشار خون طرح غربالگري فشار خون را به مرحله اجرا در آورده است و افراد بالاتر از 30 سال مي توانند با مراجعه به مراكز بهداشتي درماني زير پوشش اين طرح قرار گيرند .

+ نوشته شده توسط محمود در دوشنبه ششم دی 1389 و ساعت 8:41 قبل از ظهر |

خواص نعنا

نعنا گیاهی است که خوش بو و خوش طعم که برای درمان بیماران با روده تحریک پذیر مفید می‌باشد و احتمال بروز زخم اثنی عشر را کاهش می‌دهد.

 
 نعنا و پیشگیری
 نعنا در پیشگیری از اختلالات سوء هضم بواسطه
  1) افزایش ترشح صفرا
  2) کاهش ترشح اسید معده
  3) کاهش تجمع گاز در روده
  4) شل کردن عضلات صاف جدار روده
 موثر می‌باشد.

 خانواده:
 (LabiataeLamiaceae)  

مشخصات:
  گیاهی است چند ساله به ارتفاع حدود 50 سانتی‌متر که ریزوم و ساقه رونده دارد واز آن ساقه‌ها‌ی بالارونده و ریشه‌های پایین رونده بوجود می‌آید. برگها متقابل متلاقی و سر نیزه‌ای که دارای دمبرگ خیلی کوتاه و نوعی رگبرگ که ظاهری خشن به برگ می‌دهد.
  گلهای ریز صورتی بصورت خوشه‌ای درون سنبله‌ای کاذب انتهایی در بالای برگها قرار می‌گیرند. میوه 4 فندقه تخم مرغی .تیره و براق بوده و درون کاسه چرمی‌گل تشکیل می‌شود.

پراکندگی:
در اکثر نقاط جهان کشت می‌شود. در بعضی از نقاط ایران کشت شده وگاهی بصورت خودرو یافت می‌شود.

بخشهای مورد استفاده:
برگ و سرشاخه‌های گل‌دار

ترکیبات شیمیایی:
منتول Menthol  و منتونMenthon  بیشترین مواد موثره آن می‌باشند.

خواص:
• اثر شل‌کنندگی بر روی عضلات صاف دستگاه گوارش دارد.
• باعث کم شدن فشار داخل معده شده لذا ترشح اسید را کاهش می‌دهد.
• منجر به کاهش گاز داخل روده‌ها می‌شود.
• با مهار رشد و تکثیر میکرب هلیکوباکترپیلوری از بروز التهاب و زخم معده و اثنی عشر جلوگیری می‌کند.
• باعث افزایش صفرا می‌گردد.
• اثرات ضد اسپاسم در اختلالات عضلانی- عصبی دارد.

موارد مصرف:
 پیشگیری
• در بیماران با روده تحریک پذیر و افراد عادی نعنا منجر به کاهش علایم ناشی از تجمع گاز در روده‌ها می‌گردد.
• با مهار رشد هلیکوباکترپیلوری احتمال بروز زخم معده و اثنی عشر را کاهش می‌دهد.
   درمان
• التهاب حاد معده که توام با درد باشد.(خوراکی) کمکی
• در بیماران با روده تحریک پذیر با کاهش گاز روده منجر به کاهش درد می‌گردد. (خوراکی) معادل
• با افزایش ترشح صفرا منجربه کاهش سوئ هضم  وافزایش اشتها می‌گردد. (خوراکی) کمکی
• منجر به کاهش اسپاسم عضلانی وکوفتگی آن می‌گردد. (موضعی) کمکی
• باعث کاهش ورفع سردردهای عصبی-کششی می‌گردد. (موضعی) معادل و کمکی
 
تداخلات دارویی:
• اثر نیفدیپین را افزایش می‌دهد.
• مهار کننده نسبتاً قوی آنزیم کبدیP450 بوده لذا باید در مصرف توام با داروهایی که متابولیسم کبدی دارند احتیاط گردد.(مراجعه شود به مبحث هوفاریقون)

موارد منع مصرف:
• بعلت افزایش ترشح صفرا در مواردی که انسدادی در مسیر صفراوی وجود دارد( سنگ کیسه صفرا و مسیر صفراوی) با احتیاط مصرف گردد.
• بعلت اثر شل کنندگی دریچه تحتانی مری در افرادی که برگشت اسید معده به مری دارند با احتیاط مصرف گردد.
• موارد نادر پس از تماس با پوست اطراف بینی نوزادان منجر به حساسیت تنفسی گشته لذا در این موضع نباید مصرف گردد.

مصرف در دوران بارداری:
بعلت اثرات قاعده آوری مصرف فرآورده های تغلیظ شده در اوایل بارداری ممنوع است.

مصرف در دوران شیردهی:
منعی گزارش نشده است.
+ نوشته شده توسط محمود در یکشنبه بیست و یکم آذر 1389 و ساعت 9:24 قبل از ظهر |

كمبود ويتامين B1 موجب افسردگي، بداخلافي، كاهش حافظه و تمركز و همچنين احساس خستگي مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مشهد ، پزشكان معتقدند : ويتامين B1 براي تهيه انرژي از مواد غذايي و به ويژه از مواد قندي يا كربوئيدرات‌ها در بدن لازم است.
از آنجا كه سلول‌هاي عصبي منحصراً از گلوكز براي تأمين انرژي خود استفاده مي‌كنند، در كمبود اين ويتامين علائمي از قبيل افسردگي، بداخلافي، كاهش حافظه و تمركز و همچنين احساس خستگي ظاهر مي‌شود.
اين ويتامين در غذاهايي از قبيل غلات صبحانه، نخودفرنگي، تخمه آفتابگردان، ارزن، جوانه گندم، كنجد، سويا، آجيل به خصوص بادام هندي، بادام، گردو، حبوبات از جمله نخود، لوبيا، عدس، گندم سبوس‌دار، سيب‌زميني، گندم سياه يا چاودار وجود دارد.
كمبود ويتامين B3 يا نياسين نيز منجر به علائم جسمي و روحي مي‌شود كه مهمترين آنها زوال عقل است و حتي كمبود آن به مرگ نيز مي‌انجامد.
علائم عصبي ناشي از كمبود آن شامل كاهش حافظه، آشفتگي‌هاي روحي، افسردگي و اضطراب است. به عنوان منابع غذايي آن مي‌توان مخمر آبجو، پنير، بادام زميني، كنجد، برنج قهوه‌اي، آرد سبوس‌دار، جوانه گندم و نان سبوس‌دار، جو و حبوبات (به ويژه نخود) را نام برد .

+ نوشته شده توسط محمود در یکشنبه یازدهم مهر 1389 و ساعت 9:43 قبل از ظهر |

داشتن یک خواب آسوده آرزوی همه ماست. اما گاهی مواقع این آرزو در حد رویا باقی می ماند و ما را در حسرت یک دقیقه اش باقی می گذارد. این پرونده با حجم انبوهی از اطلاعات باز شد تا شما آرزوی خود را از نردیک ملاقات کنید. توصیه سلامت نیوز مراجعه روزانه به پرونده موجود است چرا که هر روزی برگی به آن افروزه خواهد شد. خواندن این پرونده را برای داشتن خوابی آسوده توصیه می کنیم، شما نیز خواندن آن را به عزیزانتان توصیه کنید.

بیخوابی چیست؟

آدمی در بیست و چهار ساعت شبانه روز در حدود 8 ساعت خواب نیاز دارد تا بتواند کار روزمره خود را درست انجام دهد و احساس سلامتی و نشاط کند و انرژی کافی برای فعالیت های روزانه را داشته باشد.
بی خوابی در هر سنی ممکن است اتفاق افتد، ولیکن با بالا رفتن سن اکثراً اختلال در خواب و بی خوابی شبانه آغاز می گردد.
مشکل بی خوابی در افراد به شکل های گوناگون بروز می کند . گروهی وقتی که به رختخواب می روند، نمی توانند بخوابند و مشکل در ابتدای خواب رفتن دارند.

گروهی اوایل شب خوب می خوابند، سپس به هر دلیلی از خواب بیدار می شوند و یا اینکه نیمه شب به هر دلیلی از رختخواب بیرون می آیند و دوباره به خواب نمی روند. گروهی شب بیداری ندارند، ولیکن صبح خیلی زود از خواب بر می خیزند. به هر حال به هر گونه‌ای که این مشکل خواب را داشته باشیم برایمان آزار دهنده است.
عوامل گوناگون مانند استرس،افسردگی و استفاده از مواد حاوی کافئین به مقدار زیاد، تغییر در ساعات کار روزانه، مصرف بعضی از داروها، احساس درد و رنج در اثر بعضی ازبیماریها از مواردی هستند که می توانند سبب بی خوابی شوند.
افراد پیر مقداری از ساعت خواب شبانه را با خواب نیمروز و یا خواب در طول روز جبران می کنند.
بیخوابی خود شاید مشکل چندانی نباشد، ولیکن پیامدهای آن بیشتر آزار دهنده است. بی خوابی سبب می شود که آدمی احساس خستگی و افسردگی کند وگاهی مانع ازتفکر،اندیشه و رشد فکری می شود. بی خوابی سبب می شود که فرد نتواندروی کارهای روزانه خود تمرکز کند.
همانطور که در بالا یادآور شدم، آدمی حدود 7 تا 8 ساعت در شبانه روز به خواب احتیاج دارد. در جوانی این مقدار ساعت خواب اکثراً در شب خواهد بود و در کهولت همین ساعات خواب لازم است، ولیکن افراد پیر مقداری ازساعت خواب شبانه را با خواب نیمروز و یا خواب در طول روز جبران می کنند.
اگر شما روز با انرژی، با نشاط هستید و احساس خستگی نمی کنید، خود یک دلیل بر این است که شب خواب کافی داشته اید.

چگونه بی خوابی را درمان کنیم؟

بی خوابی همانند هر بیماری دیگری دلیل دارد. بنابراین اگر علت را پیدا کرده و درمان کنیم، مشکل ساده تر حل خواهد شد. گاهی فقط کافی است تغییرات کوچکی در روش و عادات شبانه افراد داده شود و این به خودی خود بیخوابی را برطرف خواهد کرد.

چه کنیم که خواب بهتری داشته باشیم؟

چندین نکته را که در بهبود خواب مؤثر است یادآور می شوم:

1- کوشش کنید هر روز، حتی روزهای پایان هفته هم در یک زمان معین به رختخواب بروید و در یک زمان معین از خواب بلند شوید. حتی اگر خواب کافی نداشته‌اید،چنین امری باعث می شود که بدن شما به یک برنامه معین عادت کند و همین روش آرام آرام سبب بهبودی در سیکل خواب شما خواهد شد.
2- قبل از رفتن به رختخواب یک حمام گرم بگیرید و حدود 15 دقیقه کتاب بخوانید و سپس به رختخواب بروید. این کار را مرتب تکرار کنید. این روش به خواب شما کمک می کند.
3- از رختخواب فقط برای خوابیدن و زناشوئی استفاده کنید. هنگامی که برای خواب به بستر می روید، از تلفن کردن، نگاه کردن به تلویزیون، خوردن نوشابه، غذا و یا میوه در رختخواب پرهیز کنید و ازرختخواب فقط برای خوابیدن استفاده کنید.
4- اطاق خواب باید تاریک و بی سر و صدا باشد. اگر چنانچه سرو صدای اطراف مزاحم خواب شماست، با کاربرد Ear Plugs و یا روشن کردن Fan از صدا ی مزاحم پیشگیری کنید. اگر در روز به بستر می روید با پرده و یا کرکره های تاریک, اطاق خواب را تاریک کنید.
5- گاهی تمام کوشش خودرا می کنید و هنوز هم 30 دقیقه پس از رفتن به بستر هنوز نمی توانید بخوابید. از بستر بیرون بیایید و به اطاق دیگری بروید. حدود 20 دقیقه دیگر به بستر برگردید. اگر باز هم پس از 30 دقیقه نتوانستید به خواب بروید، دوباره اینکار را تکرار کنید تا بالاخره به خواب بروید.
این روش ها در ابتدا بسیار مشکل به نظر می‌آید ولی پس از مدت زمان کوتاهی که تکرار شود، سیکل خواب شما تنظیم می‌گردد و سپس بدون هیچ کمکی می‌توانید به راحتی بخوابید.

آیا داروهای خواب آور کمک می کنند؟

داروهای خواب آور می توانند به بعضی افراد برای خواب راحت کمک کنند، ولیکن استفاده از داروهای خواب آور بی خوابی را درمان نمی کنند و برعکس استفاده از آنها برای مدت طولانی خود سبب بی خوابی می‌شود. کاربرد این داروها برای مدت زمان کوتاه حدود 5-3 شب برای تنظیم خواب مؤثر است. شاید خود شما تجربه کرده باشید و یا دوستان و آشنایان بارها به شما گفته باشند که در ابتدای مصرف هر داروی خواب‌آوری مدتی کوتاه دارو مؤثر است، سپس دیگر اثری بر روی بهبود خواب ندارد. دویم آنکه بکارگیری داروهای خواب آور در بعضی موارد و در مورد افرادی با بیماریهای ویژه، بسیار خطرناک است و نباید مصرف شود. بنابراین از دوستان خود داروی خواب‌آور نگیرید. اگر چنانچه می خواهید از داروهای خواب آور استفاده کنید حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
تاکید می کنم که مصرف داروهای خواب آور در سالمندان بسیار خطرناک است و باید با بررسی و احتیاط تمام به کار برده شود.
نکاتی چند هست که اگر مراعات کنیم در خواب ما بسیار مؤثر خواهد بود، بدون اینکه احتیاج به دارو داشته باشیم.

چه بهتر این نکات را به خاطر بسپاریم:

1- پرهیز و یا کاستن از مصرف بعضی از مواد مانند، خوراکیهای حاوی کافئین ازقبیل قهوه، چائی، نوشابه، شکلات، بعضی از داروها مانند داوهای ضد سرماخوردگی، پرهیز از مصرف الکل زیاد و سیگار و تنباکو به خواب خوب کمک می کند.
2- ورزش برای هر بیماری از جمله بی‌خوابی تأثیر به سزایی دارد. بنابراین داشتن فعالیت فیزیکی در طول روز بسیار خوب است و لیکن از ورزش چند ساعتی قبل از رفتن به بستر خودداری کنید.
3- بیاموزیم که چگونه میزان استرس روزانه خود را کاهش دهیم.
4- با اضطراب و نگرانی وناراحتی هر گز به بستر نروید. گاهی بهتر است ساعتی وقت بگذارید تا آنچه که شما را نگران و مضطرب می کند بر روب کاغذ بنویسید و در مورد راه حل آن بی اندیشید. سپس آن را کنار بگذارید و به بستر بروید.
5- گاهی بهتر است قبل از رفتن به بستر یک خوراکی ساده و سبک بخورید، مانند یک لیوان کوچک شیر گرم و یا بیسکویت کوچک، و لیکن باید بسیار سبک، ساده و کم باشد.
6- اگر در شب خواب خوبی ندارید از خوابیدن در روز، به ویژه نیمروز پرهیز کنید.
به امید اینکه این نکات همه را در خوابی خوش یاری دهد و صبح را با نشاط و شادی آغاز کنید.

پس خواب خوب چیست؟
  
خواب کافي و راحت ، يکي از پايه هاي اصلي سلامتي است . در طول خواب بدن استراحت مي کند . انرژي  از دست رفته بدست مي آيد و بدن بار ديگر براي فعاليت جسمي و فکري آماده مي شود.  با ورود به دوره سالمندي ، تغييراتي در وضعيت خواب ايجاد مي شود ، به ويژه نياز به خواب شبانه کاهش پيدا مي کند .نبايد انتظار داشته باشيد که مانند دوران جواني بخوابيد .

 سعي کنيد از وقت اضافي خودتان بهتر استفاده کنيد . توصيه هاي زير مي تواند به خواب راحت تر کمک کند:

هر روز بطور منظم ورزش کنيد .پياده روي بسيار مفيد است و به بهتر شدن خواب کمک مي کند .بهتر است تمرينات ورزشي را حداقل دو ساعت قبل از خواب خاتمه دهيد .

* از چرت هاي روزانه اجتناب کنيد ؛ يا آنها را به حداقل برسانيد .  عادت کنيد شبها در يک ساعت معين به رختخواب برويد و صبح در يک ساعت معين بيدار شويد .
* هنگامي که واقعا احساس مي کنيد خوابتان مي آيد به بستر برويد .
* اگر پس از رفتن به بستر، خوابتان نبرد از رختخواب خارج شده و خود را با کاري سرگرم کنيد و تا وقتي خوابتان نمي آيد به بستر نرويد.همچنين از تماشاي تلويزيون يا مطالعه در بستر پرهيز کنيد.

* قبل از خواب يک دوش آب گرم بگيريد .
* براي شام يک غذاي سبک بخوريد .
* بعد از ساعت 6 بعد از ظهر مايعات کمتري بنوشيد .خصوصا از نوشيدن مايعاتي مانند چاي و نوشابه گازدار خودداري کنيد .
* پس از شام چاي يا قهوه ننوشيد .
* قبل از خواب يک ليوان شير گرم بنوشيد .
* اگر احساس ميکنيد خوب نمي خوابيد ، به پزشک مراجعه کنيد . بياد داشته باشيد  که هرگز بدون تجويز پزشک ، نبايد از داروهاي خواب آور استفاده کنيد . چون مصرف خود سرانه آنها مي تواند مشکل خواب شما را بدتر کند .

+ نوشته شده توسط محمود در شنبه سوم مهر 1389 و ساعت 10:1 قبل از ظهر |

درباره اینکه هدف شما از ورزش کردن لاغر شدن باشد، یا به طور ایده‌آل تناسب اندام پیدا کنید و سلامت خود را بهبود ببخشید، عقاید درست و غلطی وجود دارد.

در این قسمت بر اساس نتایج به دست آمده، حقایق را از خیالات جدا ساخته‌ایم.

 

اشتباه اول: ورزش، مرا از شکم بزرگم خلاص می‌کند.

واقعیت: هر کسی به گونه‌ای اضافه وزن پیدا می‌کند، اما چاقی شکمی‌ مشکل رایج آقایان است. حتی اگر ورزش کنید و دراز و نشست انجام دهید، شما برای از دست دادن چربی اطراف شکم‌تان به اندازه ی کافی نمی‌سوزانید و نمی‌توانید ماهیچه‌هایی را که رشد کرده‌اند، ببینید. برای قامت صاف‌تر و عضلات شکمی‌خوشایندتر، نیاز دارید که کالری کمتری مصرف کنید و بیشتر ورزش کنید. در حالی که ترکیبی از ورزش‌های قلبی و استقامتی انجام می‌دهید، رژیم کم‌چربی و کم کربوهیدرات داشته باشید، اما به خاطر داشته باشید که هنوز به برخی ورزش‌های شکمی‌ نیاز دارید.

بلند کردن وزنه

اشتباه دوم: سریع‌ترین راه برای ساخت ماهیچه‌ها، تمرین بیشتر با وزنه‌های سبک‌تر است.

واقعیت: اگر دنبال این هستید که سریعا عضلانی شوید، از قوانین زیر تبعیت کنید:

وزنه‌های سنگین‌تر با تکرار کمتر، ماهیچه‌های شما را سریع‌تر عضلانی می‌کند. اگر فقط دنبال خوش‌هیکلی هستید، تکرار بیشتر با وزنه سبک‌تر نیز همان اثر را دارد که باعث بهبود قدرت ماهیچه‌هایتان می‌شود. (وزنه سنگین وزنه‌ای است که تنها برای هشت تکرار یا کمتر می‌توانید استفاده کنید. وزنه سبک را می‌توانید برای 12 تا 20 تکرار استفاده کنید).

بهترین برنامه ی بدن‌سازی شامل ترکیبی از بالا بردن قدرت و استقامت بدن است. دلیل دیگر انجام هر دو تمرین این است که اگر همیشه از یک وزنه (سنگین یا سبک) با یک تکرار ثابت استفاده کنید، بدن شما عادت می‌کند و در نتیجه پیشرفت، کم و یا حتی متوقف می‌شود.

اشتباهسوم: مردم عادی به کلاس یوگا نمی‌روند.

واقعیت: کسالت یکی از اصلی‌ترین دلایل ترک ورزش است و هنوز اغلب مردم در مقابل رفتن به کلاس ورزشی مقاومت می‌کنند. علی‌رغم این واقعیت که کلاس ورزشی بهترین روش‌های فعال و تنومند بودن هستند و امتیازات آنها تنها روانی نیست. وقتی یک ورزش را همیشه انجام دهید، ماهیچه‌هایتان تناسب می‌یابند و شما به اوج می‌رسید. تغییر وزنه‌هایی که بلند می‌کنید، ماهیچه‌هایتان را تغییر می‌دهد و آنها را قوی‌تر می‌سازد.

روابط اجتماعی نیز بسیاری از مردم را از ترک ورزش باز می‌دارد. کسانی که فکر می‌کنند یوگا تنها برای خانم‌های لاغر و کشیده است، دوباره فکر کنند. حتی یک جلسه در هفته، یوگا، کمک می‌کند تا بدنی انعطاف‌پذیر داشته باشید، استرس را کاهش دهید و از صدمات و آسیب‌ها پیشگیری کنید. (آیا نیاز به دلیل دارید؟ بسیاری از ورزشکاران آن را انجام داده‌اند).

ورزش کردن در عین کار

اشتباه چهارم: سخت فعالیت کردن در پایان هفته، تناسب اندام را حفظ خواهد کرد.

واقعیت: فعال بودن در آخر هفته برای کسانی که در طول هفته مشغول کار هستند، شاید برنامه خوبی به نظر برسد، اما این فکر که بدن‌تان را فقط برای چند ساعت وادار به تحرک و ورزش کنید تا یک هفته کم فعالیتی را جبران نماید، اشتباه است. این کار باعث آسیب رساندن به بدن نیز خواهد شد.

اینکه آخر هفته بسکتبال‌بازی کنید، یا مسافتی طولانی را بدوید و یا بیش از حد ورزش کنید تا جبران استراحت در طول هفته را کرده باشید، هم غیرموثر و هم خطرناک است.

شما نمی‌توانید ماهیچه‌ها، قلب یا شش‌هایتان را به طور موثر تمرین دهید و درد حاصل ممکن است باعث شود نتوانید روزها از رخت‌خواب برخیزید.

کلید رسیدن به تناسب اندام واقعی، تمرین منظم و مرتب است، حتی اگر این تمرین به اندازه ی 30 دقیقه فعالیت در بیشتر روزهای هفته باشد.

+ نوشته شده توسط محمود در سه شنبه سی ام شهریور 1389 و ساعت 8:37 قبل از ظهر |

ورزش چاره‌ساز است

ورزش

بهترین راه ایجاد انگیزه برای ورزش کردن، آشنایی با اهداف آن است. اگر شما بخواهید ورزش کنید، چه هدفی را دنبال می ‌کنید؟ آیا می‌ خواهید عضلات خود را تقویت کنید یا آنها را تا حد امکان بزرگ کنید، یا می‌ خواهید استقامت قلب و قدرت تنفس خود را افزایش دهید؟ اگر می ‌خواهید انعطاف‌پذیری و چابکی خود را بیشتر کنید، چه ورزش‌هایی را انجام می ‌دهید؟

اجزای برنامه ورزشی

برای اینکه به اهداف تندرستی ورزش کردن دست یابید، باید برنامه ورزشی را پیگیری کنید که شامل این اجزا باشد:

گرم کردن: این مرحله حدود پنج تا هفت دقیقه طول می ‌کشد و با حرکاتی مانند راه رفتن یا تند راه رفتن در جا(در جا زدن) و بالا و پایین بردن دست‌ها انجام می ‌گیرد. این کار برای آماده‌سازی عضلات برای کار کردن و کشش بدون آسیب‌دیدگی، ضروری است. پدال زدن روی دوچرخه‌ ثابت به صورت تفریحی و شنا کردن بسیار آهسته، راه‌های دیگر گرم کردن است.

گرم کردن، تعداد ضربان قلب، تنفس و همچنین جریان خون را زیاد می ‌کند و دمای بدن را افزایش می‌ دهد. حتی اگر فقط مدت کوتاهی ورزش می‌ کنید، باید پنج دقیقه از جلسه ورزش را به گرم کردن اختصاص دهید.

فعالیت هوازی و بی‌هوازی: اگر بخواهید استقامت قلب و تنفس خود را افزایش دهید، ورزش‌های هوازی را باید انجام دهید، یعنی تمریناتی با شدت کم تا متوسط و در مدت زمان طولانی یعنی از نیم تا یک ساعت و گاهی در سطح حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای، بیشتر از آن انجام می ‌گیرد.

فعالیت هوازی، تعداد ضربان قلب و ظرفیت اکسیژن و کشش یا انقباض عضلات را افزایش می‌ دهد و به حفظ یا افزایش آمادگی جسمانی کمک می ‌کند. به یاد داشته باشید که هرگز تا حد درماندگی ورزش نکنید و وقتی خسته شدید، ورزش را قطع کنید.

راه رفتن، شنا کردن و نرم دویدن یا جاگینگ(joging)، از جمله فعالیت‌های هوازی سالم است.

فعالیت‌های بی‌هوازی(با شدت زیاد و زمان کم) به هیچ وجه ورزش‌های مناسبی برای آمادگی جسمانی نیستند، مگر در شروع ورزشی که در نهایت به فعالیت هوازی منجر می ‌شود، چون اسیدلاکتیک زیادی تولید می‌ شود و عضلات خیلی زود به مرز خستگی می ‌رسند و به جز کار حرفه‌ای در زمینه دیگری کاربرد ندارند.

دو و شنای 100 متر، شنای 50 متر، شنای 200 متر و دوی 200 متر و وزنه‌برداری از ورزش‌های بی‌هوازی هستند.

ورزش‌های قدرتی (تقویتی): حرکاتی که عضلات شما را نیرومند می‌ کنند، ورزش‌های قدرتی‌اند که در عین حال، بر اساس نوع و روش انجام دادن، به استقامت و انقباض پایه و قدرت عضله کمک می ‌کنند. به عبارتی، در صورتی که تعداد دفعات تمرین قدرت عضلانی بیشتر و وزن بار یا مقاومت یا وزنه کمتر باشد، استقامت و برعکس آن قدرت افزایش می‌ یابد. به‌ طور معمول، پس از انجام حرکات ورزشی که بر اساس نسخه پزشک ورزشی انجام می‌ گیرد، جلسه ورزش را با سرد کردن به پایان می ‌بریم.

سرد کردن: سرد کردن تعداد ضربان قلب و تنفس را به حد طبیعی بازگردانده و خون را از عضلات به قسمت‌های مرکزی یعنی دستگاه گوارش و قلب و تنفس برمی ‌گرداند. باید با راه رفتن آهسته و تمرکز بر تنفس عمیق به مدت پنج دقیقه، جلسه ورزش را به پایان برد. گاهی پیشنهاد می‌ شود که از چند حرکت کششی- تفریحی برای سرد کردن استفاده کرد. حرکات کششی را بیشتر از حد طبیعی نگه دارید و بر تنفس‌های عمیق تمرکز کنید.

حرکات کششی با کشش عضلات آنها را طویل می‌ کند و انعطاف‌پذیری شما را بهبود می‌ بخشد. این حرکات باید پنج دقیقه ادامه یابد.

آرمیدگی: آرمیدگی، روشی است که امروزه پس از هر ورزشی به کار می‌ رود تا تنش عضلانی و ذهنی را کاهش دهد و احساس راحتی و آرامش ایجاد کند. روش‌های گوناگونی برای آرمیدگی یا relaxation وجود دارد که مدیتیشن و یوگا یکی از مشهورترین‌ آنهاست.

بهار طبیعت، بهار ورزش

یادتان باشد که دستگاه عصبی و افزایش توده عضلانی، عوامل اصلی افزایش قدرت به شمار می‌‌آیند. افزایش اولیه قدرت عضلانی در چند هفته اول ممکن است بدون افزایش توده عضله به وجود آید. در حقیقت افزایش قدرت عضله در چند هفته اول، سازگاری عصبی است و هماهنگی سلول‌های عضلانی و فعال شدن آنها بهبود می ‌یابد.

نکته مهم این است که بانوان از حجیم شدن عضلات بیم دارند، در حالی که مشخص شده است که پس از 10 هفته تمرین، با وجود افزایش قدرت عضلات، حجم عضله بانوان افزایش چشم‌گیری پیدا نمی‌ کند. این مسئله، موضوع مهمی را نشان می ‌دهد و آن، رسیدن به سطحی از فعالیت عضلانی و قدرت است که می ‌توان با آن انرژی زیادی مصرف کرد، در حالی که ممکن است در حال فعالیت نباشیم و این موضوع به ویژه برای لاغر شدن، ارزش فراوانی دارد، چون در برنامه‌های لاغری تصور ما این است که فقط باید غذای کمتری مصرف کنیم، در حالی که با سخت‌گیری کمتر در نوع غذای مصرفی و البته رعایت جنبه‌های تعادل و تنوع رژیم غذایی و با انجام دادن تمرین‌های قدرتی زیر نظر پزشک ورزشی می ‌توان با سوزاندن انرژی اضافی، وزن خود را کم کرد. البته تمرین قدرتی، انواع و اقسام دارد و آرایش حرکات به گونه‌ای است که تمام گروه‌های عضلانی درگیر می ‌شوند و از طرفی، همیشه ابتدا عضلات بزرگ تر و سپس عضلات کوچک تر تحت فشار قرار می‌ گیرند.

برای افزایش استقامت و آمادگی قلبی- تنفسی نیز می‌توان ورزش‌های هوازی مانند شنا و دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی را انجام داد که بر اساس وضعیت جسمی و سن و جنس، نوع و شدت و زمان تمرین مشخص می شود. برای مثال، در یک فرد مبتدی، ضربان قلب باید به 60 تا 70 درصد حداکثر ضربان قلب برسد و به مدت 20 دقیقه، مسافت 4 کیلومتر را دوچرخه‌سواری کند.

+ نوشته شده توسط محمود در سه شنبه سی ام شهریور 1389 و ساعت 8:28 قبل از ظهر |

((لازم است والدين اهميت مصرف صبحانه و تاثير آن در يادگيري را به فرزندان خود گوشزد كنند .))


دانش آموزاني كه بدون خوردن صبحانه به مدرسه مي روند يادگيري و كارآيي لازم را ندارند. 

 به گزارش دانشگاه علوم پزشكي مشهد ، مطالعات نشان داده است كه ‌نخوردن صبحانه و گرسنگي در طي ساعات كلاس درس موجب پايين آمدن قند خون و نرسيدن گلوكز (قند خون) به مغز  و در  نتيجه اختلال در عملكرد مغز  مي شود .


لازم است والدين اهميت مصرف صبحانه و تاثير آن در يادگيري را به فرزندان خود گوشزد كنند . توصيه هايي مانند صرف شام در ساعات ابتداي شب، خوابيدن به موقع، زودتر از خواب بيدار شدن در صبح و تشويق دانش آموزان به ورزش قبل از مصرف صبحانه موجب مي شود كه دانش آموز به تدريج براي خوردن صبحانه اشتها پيدا كند.
    به دانش آموزان توصيه كنيد در وعده صبحانه، از نان (به عنوان منبع تامين انرژي)، پنير با تخم مرغ   (به عنوان منبع تامين پروتئين) و شير (براي تامين پروتئين و كلسيم) استفاده كنند .
    كره همراه با مربا يا عسل يا خرما بخشي از انرژي مورد نياز روزانه را تامين مي كند. علاوه بر آن كره منبع خوبي از ويتامين هاي محلول در چربي مانند ويتامين A و D است.
    نان و پنير و گردو، نان و پنير و گوجه فرنگي، نان و پنير و خيار، نان و تخم مرغ و گوجه فرنگي، نان و كره و مربا، نان و كره و خرما، نان و پنير و خرما است. مصرف يك ليوان شير همراه با صبحانه از جمله مثال هايي از يك صبحانه مناسب براي دانش آموزان و نوجوانان است.

+ نوشته شده توسط محمود در سه شنبه سی ام شهریور 1389 و ساعت 8:18 قبل از ظهر |

 

11 قدم تا ساحل آرامش

قرآن

راه‌هاى كسب آرامش از منظر قرآن

 

عوامل گوناگونى ممكن است انسان را نگران و پریشان سازد. ترس از آینده مبهم، اندوه بر گذشته تاریك، ضعف و ناتوانى در برابر مشكلات، احساس پوچى در زندگى، بى‌توجّهى و قدرنشناسى اطرافیان، سوءظن‌ها و تهمت‌ها، دنیاپرستى و دل‌باختگى در برابر آن، وحشت از مرگ و... همگى در پرتو ایمان پاك به خداوند از میان برداشته مى‌شوند.[1] قرآن براى درمان این حالت اضطراب و نگرانى و ایجاد حسّ آرامش و اطمینان، به تغییر بینش و گرایش انسان‌ها سفارش مى‌كند. از یك سو باید به خویش و جهان هستى نگاهى درست افكنده، از سوى دیگر علاقه‌ها و تمایلات خویش را در جهت ایمان مطلق به خداوند تنظیم كنیم تا بدین وسیله فقط از زاویه نگاه او به جهان نگریسته، فقط براى او اصالت قائل شویم.[2]

نمازهاى پنج‌گانه كه رابطه‌اى میان انسان و پروردگار او است، نوعى تمدّد اعصاب و تخلیه روان از بارهاى منفى به شمار مى‌رود: «إِنَّنى أَنَا اللَّهُ لاَ إِلـهَ أَلاّ أَنَا فَاعبُدنِى وَ أَقِمِ الصَّلوةَ لِذِكرِى»

1. حسّ ایمان:

انسان مؤمن كه بنیان‌هاى اعتقادى خویش را مستحكم و خلل‌ناپذیر بنا نهاده و در مقام عمل فقط به انجام تكالیف الهى نظر دارد، هیچ‌گاه هراس و اندوهى به قلبش راه نمى‌یابد؛ زیرا نه خود را مالك ثروت و نه صاحب اختیار در تصمیم‌گیرى‌ها مى‌بیند؛ بلكه او فقط امانت‌دار خداوند بر زمین، و‌موظّف به شناخت خیر و شر بر اساس دستورهاى خداوند است و در هر حال، تحت سرپرستى خداوند قرار دارد: «اللّهُ وَلىُّ الّذینَ ءَامَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُمتِ إلىَ النُّور...» (بقره/2،257)[3] امّا انسان بى‌ایمان از این پشتوانه مستحكم روحى و روانى محروم بوده، تنها و سرگردان در زمین رها مى‌ماند[4]:«ذلكَ بِأنَّ اللّهَ مَولَى الَّذینَ ءَامَنوا و أنَّ الكـفِرینَ لاَمَولى لَهُم.» (محمد/47،11) گویى از فراز آسمان فرو افتاده یا تندبادى او را به مكانى دور پرتاب كرده است. «و‌مَن یُشرِك بِاللّهِ فَكَأنَّما خَرَّ مِنَ السَّماءِ فَتَخطَفُهُ الطَّیرُ أَو تَهوِى بِهِ الرّیحُ فِى مَكان سَحِیق.» (حج/22،31) فقدان ایمان به خدا، زندگى را از مفاهیم عالى و ارزش‌هاى شریف انسانى تهى ساخته، احساس رسالت در زندگى در جاى‌گاه جانشین خداوند را از او مى‌رباید. نگاه قدسى انسان مؤمن به جهان، او رادر زندگى جهت و هدف بخشیده، از احساس دردناك پوچى مى‌رهاند و قدرت رودر رویى با هرگونه فشار را به او مى‌بخشد: «رَبَّنا مَا خَلَقتَ هذا بطِلاً سُبحنَكَ فَقِنا عَذابَ النَّار.» (آل‌عمران/3،191)[5] در واقع آرامش، گوهر و حقیقت ایمان* و سرانجام و مقصود آن است [6] و حدّ اعلاى آن از براى عارفان حقیقى است كه با مشاهده حضورى خدا و جهان آخرت به مرتبه والاى ایمان دست یافته و از هرگونه دغدغه و نگرانى رها شده‌اند[7]:«رَبَّنا إِنَّنا سَمِعنَا مُنادِیًا یُنادِى لِلإِیمنِ أَن ءَامِنُوا بِرَبّكُم فَـَامَنّا رَبَّنا فَاغفِرلَنا ذُنوُبَنا و كَفّر عَنَّا سَیِّئَاتِنا و تَوفَّنا مَعَ الأَبرَار.» (آل‌عمران/3،193).

2. یاد خدا:

نگرانى و اضطراب یا از ترس است یا از ناتوانى؛ پس آن كه خداوند را همواره در یاد داشته باشد و او را سرچشمه همه صفات كمال و منزّه از هرگونه صفت نقصان بنگرد، ناگزیر مهر او در دلش نشسته، قلبش به یاد او آرام مى‌گیرد[8] و رحمت و مهربانى او و وعده‌هاى نیكویش به مؤمنان، هرگونه ترس و دلهره حتّى ترس از عذاب خدا را از روانش مى‌زداید: «اللّهُ نَزَّلَ أَحسَنَ الحَدیثِ كِتباً مُتَشبِهاً مَثانِىَ تَقشَعِرُّ مِنهُ جُلودُ الَّذِینَ یَخشَونَ رَبَّهُم ثُمَّ تَلینُ جُلودُهم و قُلوبُهم إِلى ذِكِر اللّهَ.» (زمر/39،23)[9] تغییر سیاق سخن از فعل ماضى به فعل مضارع در آیه «الَّذِین ءَامَنوا و تَطمَلـِن قُلوبُهم بِذِكرِ اللَّه» (رعد/13،28) بر ثبات و دوام آرامش مؤمنان دلالت دارد.[10] آرامش بى‌نظیر پیامبران هنگام تلقّى وحى در جاى‌گاه بالاترین حدّ ارتباط با خدا در همین جهت قابل تحلیل است.[11] در مقابل، كسانى كه از یاد او روى مى‌گردانند، در زندگى همواره در حال نگرانى و اضطراب به سر مى‌برند: «و‌مَن اَعرَضَ عَن ذِكرِى فَإِنَّ لَهُ مَعیشَةً ضَنكاً.» (طه/20،124)

3. تلاوت قرآن:

همان‌گونه كه نزول تدریجى قرآن بر قلب پیامبر موجب آرامش او مى‌گشت: «و‌قالَ الَّذِینَ كَفَرُوا لَولاَ نُزِّلَ عَلَیهِ القُرءانُ جُملَةً وحِدَةً كَذلِكَ لِنُثَبِّتَ بِهِ فُؤادَكَ و رَتَّلنهُ تَرتِیلاً» (فرقان/25،32)[30] تلاوت مستمرّ آن نیز به انسان آرامش مى‌بخشد: «إِنَّما المُؤمِنونَ الّذیِنَ إذا ذُكِرَ اللّهُ وَجِلَت قُلوبُهم و إِذا تُلِیَت عَلَیهِم ءَایتُهُ زادَتهُم إیمناً و عَلى رَبِّهِم یَتَوَكَّلوُن» (انفال/8‌،2)[12]

4. مطالعه تاریخ زندگى انسان‌هاى بزرگ:

داستان زندگى شجاعانه پیامبران از عوامل آرامش شمرده شده است: «و‌كُلاًّ نَقُصُّ عَلَیكَ مِن أَنباءِ الرُّسُلِ مَا نُثَبِّتُ بِهِ فُؤَادَك.» (هود/11،120)[13] یاد اولیاى پاك الهى، خود نوعى یاد خدا بوده، آرامش برخاسته از آن را در پى دارد؛ از این روى امام‌صادق(علیه السلام)در تفسیر آیه 28 رعد/13 مى‌فرماید: دل‌ها با یاد محمّد(صلى الله علیه وآله)آرام مى‌گیرد كه یاد او همان یادخداوند است.[14]

5‌. توكّل:

مفهوم توكّل در مرحله پس از اسلام و ایمان به خداگرایى كامل انسان در همه ساحت‌هاى هستى خویش رهنمون است: «إِن كُنتُم ءَامَنتُم بِاللّهِ فَعَلَیهِ تَوَكَّلوا إِن كُنتُم مُسلِمِین.» (یونس/10،84) هرگاه انسان مؤمن در ژرفاى قلب خویش به این حقیقت دست یابد، همه هراس‌ها و آرزوها و تكاپوها و كشمكش‌ها از روان او رخت بربسته، بى‌دغدغه در جوار خداى خویش آرام مى‌گیرد: «...فَقُل حَسبِىَ اللّهُ لاَ إِلهَ إِلاّ هُوَ عَلَیهِ تَوَكَّلتُ و هُوَ رَبُّ العَرشِ العَظِیم.» (توبه/9،129)[15] در برابر آن‌ها، چندگانه گرایانى كه خداى خود را خوب نشناخته، به او بدگمانند و دل‌هایشان به ظواهر پدیده‌هاى هستى چنگ انداخته است، هیچ‌گاه طعم آرامش را نخواهند چشید: «مَن كَان یَظُنُّ أَن لَّن یَنصُرَهُ اللّهُ فِى الدُّنیَا و الآخِرَة فلیَمدُد بسَبَب إِلَى السَّماءِ ثُمَّ لیَقطَع فَلَینظُر هَل یُذهِبَنَّ كَیدَهُ مَا یَغیِظ.» [16] (حج/22، 15) واگذارى همه حوادث به علم و تدبیر الهى در عین كوشش كامل انسان، او را از اندوه محرومیّت‌ها و تأسف بر گذشته‌ها و نیز شادى بیهوده بر كام‌یابى‌ها رها مى‌سازد:«مَا أَصَابَ مِن مُصِیبَة فِى الأَرضِ و لاَ فِى أَنفُسِكُم إِلاّ فِى كِتب... * لِكَیلاَ تَأسَوا عَلَى مَا فاتَكُم و لاَتَفرحَوُا بِما ءَاتلـكُم.» (حدید/57‌،22) انسان مؤمن با تسلیم مطلق در برابر خداوند، همواره از او خشنود بوده، هیچ حادثه‌اى را در جهان، ناخوشایند نمى‌بیند.[17] خداوند فقط در چنین حالتى است كه به طور كامل از بنده خویش راضى و خشنود مى‌شود: «یَأَیَّتُهَا النَّفسُ المُطَلـِنَّةُ * اِرجِعى إِلى رَبِّك راضِیَةً مَرضِیَّة.» (فجر/89‌،27)

قرآن براى درمان این حالت اضطراب و نگرانى و ایجاد حسّ آرامش و اطمینان، به تغییر بینش و گرایش انسان‌ها سفارش مى‌كند.

6‌. صبر:

بردبارى به تقویت شخصیّت و افزایش توانایى انسان در برابر سختى‌ها و بارهاى سنگین زندگى انجامیده، اعتدال روانى انسان را حفظ مى‌كند؛ از این‌روى خداوند در دو آیه به یارى جستن از صبر و نماز در مشكلات زندگى دعوت كرده است: «یَأَیَّهَا الّذینَ ءَامَنوا استَعِینوا بِالصَّبرِ‌و الصَّلَوةِ إنَّ اللّهَ مَعَ الصَّـبِرین» . (بقره/2،153) و نیز بقره/2،45. بردباران، هنگام بروز ناخوشایندى، اصل و مبدأ و بازگشت‌گاه خویش را یادآور شده، بدین وسیله امداد الهى و رحمت خداوندى را بر خویش سزاوار مى‌گردانند:«و‌لَنَبلُوَنَّكُم بِشَىء مِنَ الخَوفِ و الجُوعِ... و بَشِّرِ الصَّـبِرین * الّذِینَ إِذَا أَصبَتهُم مُصیبَةٌ قالوُا إِنّالِلّهِ و إِنّا إِلَیهِ رجِعُون * أُولـلـِكَ عَلَیهم صَلَوتٌ مِن رَبِّهِم و رَحمَةٌ و أُولـلـِكَ هُم المُهتَدون.» (بقره/2،155ـ157) [18]

7. تقوا:

سیطره‌انسان برخواسته‌هاى خویش، او را از پیامدهاى اندوه‌بار كارهاى زشت مصون ساخته: «یأَیُّها الَّذِینَ ءَامَنوا اتَّقُوا اللَّهَ و قُولُوا قَولاً سَدیداً * یُصلِح لَكُم أَعَمـلَكُم و یَغفِر لَكُم ذُنُوبَكم...» (احزاب/33،70 و 71) قدرت‌تشخیص و تصمیم‌گیرى او را در حوادث گوناگون زندگى افزوده: «یأَیُّها الّذِینَ ءَامَنوا إِن تَتَّقُوا اللّهَ یَجعَل لَكُم فُرقاناً وَ یُكَفِّر عَنكُم سَیِّئاتِكُم و یَغفِر لَكُم» (انفال/8‌،29) و روند زندگى را بر او آسان مى‌سازد:«و‌مَن یَتَّقِ اللّهَ‌یَجعَل لَهُ مِن أَمرِهِ یُسراً» (طلاق/65‌،4) و‌در‌پرتو این قدرت روحى و معنوى، به او آرامش‌مى‌بخشد: «یأیُّهَا الّذِینَ ءَامَنوا اتَّقوا‌اللَّهَ‌و ءَامِنُوا بِرَسُولِهِ یُؤتِكُم كِفلَینِ مِن رَحمَتِهِ و‌یَجعَل‌لَكُم نُوراً تَمشونَ بِهِ و یَغفِرلَكُم» (حدید/57‌،28) از این‌روى در حدیثى،‌آرامش نشانه پرهیزگارى دانسته شده[19] و‌امام‌على(علیه السلام)بهره نیكوى این جهان را پرهیزكارى‌شمرده، روى گردانى از دنیاخواهى را موجب آرامش و ایمنى انسان مى‌داند و آرامش‌هاى مادّى را گذرا و نابود شدنى وصف‌مى‌كند.[20]

8‌. توبه:

بازگشت مستمر انسان به‌سوى خداوند، موجب تخلیه روان از فشار احساس گناه شده، حالت پاكى و طهارت نخستین را به او باز مى‌گرداند. اعتقاد انسان با ایمان به فضل و رحمت بى‌كران خداوند و امكان محو شدن تمام و كمال همه گناهان، در نهاد او آرامشى بى‌كران مى‌آفریند:«قُل یـعِبادِىَ الَّذینَ أَسرَفُوا عَلى أَنفُسِهِم لاَتَقنَطوا مِن رَحمَةِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ یَغفِر الذُّنوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الغَفُور الرَّحیم.» (زمر/39،53)[21]

9. محبّت، تعاون و مهرورزى:

مؤمنان، همه انسان‌ها را هم‌زادان خویش دیده: «و‌هُو الَّذِى أَنشَأَكُم مِن نَفس وحِدَة فَمُستَقَرٌّ و مُستَودَع» (انعام/6‌،98) با دیگر مؤمنان احساس برادرى مى‌كنند: «إِنَّمَا المُؤمِنونَ إِخوَةٌ.» (حجرات/49،10) این احساس وابستگى مستمر به گروه، به انسان در زندگى آرامش مى‌بخشد: «یأَیُّها النّاسُ إِنّا خَلَقنـكُم مِن ذَكَر و اُنثى و جَعَلنـكُم شُعُوباً و قَبالـلَ لِتَعارَفوُا...‌.» (حجرات/49،13) تأكید فراوان آموزه‌هاى دینى بر هم‌یارى با دیگران و كمك مالى و معنوى به آن‌ها در قالب انفاق، صدقه، هدیه، ایثار، گذشت، عفو، بخشش و... در این جهت قابل فهم است. این اعمال افزون بر تقویت حسّ نوع دوستى در نهاد انسان، حالت‌هاى انفعالى نفرت و كینه‌توزى و انگیزه‌هاى ستم و تجاوز و تمایل به خودخواهى را ریشه كن مى‌سازند: «إِنَّ اللّهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ وَالإِحسـنِ و إِیتاى ذِى القُرَبى و یَنهَى عَنِ الفَحشاءِ و المُنكَرِ و البَغىِ یَعِظُكمُ لَعَلَّكُم تَذَكَّرون.» (نحل/16،90)[22] پیامبر(صلى الله علیه وآله)در حدیثى قدسى از محبّت و تعاون میان مردم به صورت عامل جلب محبّت خدا و دست‌یابى به آرامش و اطمینان یاد‌مى‌كند.[23]

10. آداب و مراسم مذهبى:

تشریع احكام عبادى گوناگون از جمله نماز و روزه و حج و... حسّ انتساب و استناد به خداوند را همواره در انسان زنده كرده او را از احساس دردناك بى‌هویّتى مى‌رهاند: «ذلِك و مَن یُعَظِّم شَعـلِرَ اللّهِ فَإِنَّها مِن تَقوى القُلوب * و لِكُلِّ اُمَة جَعَلنَا مَنسَكاً لِیَذكُرُوا اسمَ اللَّه...» (حج/22، 32 و 34) برخى عبادت‌ها نیز مانند وضو و غسل در نقش نمادهایى از طهارت و پاكى روح عمل مى‌كنند. اجراى گروهى برخى از مراسم مذهبى در ایجاد هویّت جمعى و برقرارى روحیّه همبستگى و همكارى اجتماعى تأثیرگذار است.[24]

اعتقاد انسان با ایمان به فضل و رحمت بى‌كران خداوند و امكان محو شدن تمام و كمال همه گناهان، در نهاد او آرامشى بى‌كران مى‌آفریند:«قُل یـعِبادِىَ الَّذینَ أَسرَفُوا عَلى أَنفُسِهِم لاَتَقنَطوا مِن رَحمَةِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ یَغفِر الذُّنوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الغَفُور الرَّحیم.»

11. نماز و نیایش:

نمازهاى پنج‌گانه كه رابطه‌اى میان انسان و پروردگار او است، نوعى تمدّد اعصاب و تخلیه روان از بارهاى منفى به شمار مى‌رود: «إِنَّنى أَنَا اللَّهُ لاَ إِلـهَ أَلاّ أَنَا فَاعبُدنِى وَ أَقِمِ الصَّلوةَ لِذِكرِى» (طه/20،14)[25] از این رو، پیامبر هنگام سختى‌ها براى كسب آرامش به نماز پناه مى‌برد.[26] اساساً دعا و نیایش به درگاه خداوند كه پاسخ‌سریع‌آن حضرت رادرپى‌دارد، آرامش‌دهنده مؤمنان در نگرانى‌ها است: «وَ إِذَا سَألَكَ عِبادِى عَنِّى فَإِنِّى قَریبٌ اُجیبُ دَعوَةَ الدّاعِ إِذَا دَعانِ فَلیَستَجِیبُوا لِى وَ لیُؤمِنُوا بِى لَعَلَّهُم یَرشُدُون.» (بقره/2،186)

+ نوشته شده توسط محمود در شنبه بیست و هفتم شهریور 1389 و ساعت 10:27 قبل از ظهر |

مزاج صفراوی


علائم : گرم و خشکی بدن ، دهان در صبح : طعم تلخ

شخصی که مزاجش صفراوی باشد علائمی مثل گرمی و خشکی زبری پوست دست، تشنگی و اتش زیاد، زردی رنگ چهره یا زیتونی داشته و خون اینگونه افراد دارای املاح صفراوی است.

نسوج بدن آنها آغشته از ترشحات کبدی است و دارای نسوجی سفت و سخت و عموماً لاغر و رشته های عضلانی آنها واضح و پیداست و استخوانهای بدنشان برجسته و خطوط چهره شان نمودار است.

کم اشتهایی ترش کردن معده و سردرد و شقیقه درد ، سیاهی رفتن چشم ، سرگیجه و گرمی بدن ، دیدن خوابهای هولناک ، خواب کوتاه همراه با آشفتگی از نشانه های دیگر افراد دارای مزاج صفراوی است.

پوسته پوسته شدن و شوره سر ، لک های پوستی ، صورت عصبانی ، جدال و پرخاشگری زیاد ، تنفس و نبض سریع ، حرکات تند و عجولانه در کارها وحسادت و خشمگینی در امور از خصوصیات شان میباشد.

مزاج بلغمی ( لنفاوی ) 

علائم : سردی و تری ، دهان در صبح : طعم ترشی

گلبول های سفید دفع نشده از بدن از عوامل مهم ایجاد مزاج بلغمی لنفاوی میباشد ، صاحبان مزاج لنفاوی عموماً دارای چربی زیاد ، دیر هظم کردن غذا هستند. 

پوستشان سرخ و بدن آنها سرد و نرم، عضلات شان مثل حرکات شان عموماً کند است و افرادی تنبل ، خواب الود ، دارای خواب زیاد از حد ، خواب سنگین و عمیق و حرکات آهسته و آرام هستند.

رقیق بودن آب بینی ، کم حواسی و بی حالی ، دفع ادرار با فشار ، ریزش مو زودتر از موعد ، تورم معده و درد بعد از خوردن غذا در پشت کمر یا گرده کوفتگی ماهیچه های پشت گردن ، کوشش و فعالیت کم و با بی قیدی ،بیماری برص ، لرزش دست و دردهای مفصلی ؛ روماتیسم و آرتروز از دیگر خصوصیات افراد دارای مزاج بلغمی میباشد. 

 


 

مزاج دموی ( پر خونی ) 

علائم : گرمی و تری ، دهان در صبح : طعم شیرین

در این اشخاص گردش خون خیلی تند و سریع بوده و پوست بدن شان سرخ ، رنگین و گرم است.

چشم و زبان شان قرمز است ، عروق بدنشان باز و متسع ، نبض کامل و پر، اشتهای فراوان ، سنگینی سر ، خمیازه کشیدن و چرت زدن ، کندی حواس ، غلیظ بودن آب دهان ، خواب عمیق و راحت از خصوصیات افراد دارای مزاج دموی است. 

این افراد حرکات شان سریع ، دست ها چاق و کف دستهایشان گرم است ، خارش بدن و جوش زدن در پشت گرده گردن و خونریزی از لثه از دیگر خصوصیات انهاست. 

 


 

مزاج سوداوی ( عصبی) 

علائم : سردی و خشکی ، دهان در صبح : طعم شور

 آسیب دیدن گلبولهای قرمز از عوامل ایجاد این نوع مزاج میباشد ؛ این مزاج به دو نوع سوداوی قوی و سوداوی ضعیف تقسیم میشود.

علائم سوداوی ضعیف : کندی عکس العمل به علت ضعف اعصاب و کندی کار قلب و ریه، پریدگی رنگ چهره و افتادگی خطوط صورت، یبوست، غمگین و غصه دار بودن،خودخوری،تنفر و فرار از کار و کوشش از خصوصیات این مزاج است اما در نهایت این افراد افرادی ثابت قدم و پابرجا هستند.

علائم سوداوی قوی : عکس العمل شدید با حرکات سریع و خشن، قلب و ریه تند و سریع ، چشمهای درخشان و براق ، فعالیت خیلی زیاد ، بی ثبات ، قابل تحریک و خیالاتی بودن ، دیدن خواب های اشفته و مهیج ، رنگ ادرارتیره نزدیک به خاکستری و مدفوع سیاه و یبوست شدید از خصوصیات این نوع مزاج میباشد.

 


 

مزاج های دیگر

 

چهار مزاج گفته شده در بالا از مزاج های مهم در طب میباشند اما دو گونه مزاج دیگر تشخیص داده شده است که به نام مزاج رطب یا تر و دیگری مزاج یابس یا خشک نامیده میشوند ؛ در اینجا گرمی و سردی مزاج در کار نیست اینگونه مزاج ها را ساده تر و ساده خشک میگویند.

برای آشنا شدن با این دو مزاج بایستی به مثال زیر توجه نمود اگر به دو شخص سالم که هیچگونه ضایعات و اختلافی در اعضای بدن خود نداشته و از نظر سن ، وزن ، قد و سایر مشخصات ظاهری با هم یکسان بوده و تفاوتی نداشته باشند، ادرنالین را به مقدار کم تزریق کنیم یا بخورانیم یکی از این دو نفر ادرنالین را به خوبی تحمل کرده و دیگری ممکن است به طپش قلب و ناراحتی مبتلا گردد،شخصی که حساسیت نشان داده است دارای اعصاب حساس در مقابل ادرنالین است در صورتی که دومی این حساسیت را ندارد.

حال اگر به همین دو نفر ازرین به مقدار کم تزریق کنبم یا بخورانیم یکی از آنها حساسیت نشان داده در صورتی که دیگری در امان است ؛ نمونه این اشخاص در هر محیطی زیاد دیده میشود ؛ مثل تفاوت ویار در خانمهای آبستن، همه آبستن هستند اما در یکی یا چند نفر آنها ویار دیده میشود.

حکمای قدیم از جمله ابوعلی سینا، آنها را که تحریک پذیرند، دارای مزاج رطب یا تر و دسته ای که حساس نیستند دارای مزاجهای یابس یا خشک میدانند

+ نوشته شده توسط محمود در پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1389 و ساعت 2:32 بعد از ظهر |

خواص درمانی سماق (Sumac) 

 

این گیاه اغلب در مناطق مدیترانه‌، جنوب ایتالیا و آسیای شرقی به ویژه در ایران دیده میشود و انواع متنوعی دارد که برخی از آنها جنبه  تزیینی‌ داشته و اگر حواسمان نباشد، می ‌تواند موجب مسمومیت و خارش گردد.

در یونان باستان از چوب سماق برای رنگ آمیزی پارچه‌های پشمی استفاده میشده است و در کشور ایتالیا از این گیاه برای رنگ دادن به چرم استفاده می کردند.

در برخی از کشورها از سماق نوشیدنی تهیه می‌ کنند که برای تسکین درد معده و اختلالات گوارشی موثر است و سماق از نظر طب قدیم سرد و خشک است.

 

خاصیت ضد میكروبی و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد ؛ آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از عمل رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کنند ، رادیکال های آزاد با تخریب سلول های بدن نقش مهمی در بروز انواع سرطان دارند بنابراین آنتی اکسیدان ها از بروز سرطان ها جلوگیری میکنند.

سماق برای بیماران دیابتی مفید است، زیرا یكی از عوامل به وجود آمدن عوارض مختلف در دیابتی ها، تركیب شدن گلوكز (قند خون) با پروتئین های حیاتی بدن است كه به تغییر ساختار شیمیایی و عملكرد این پروتئین ها می انجامد و مطالعات نشان می دهد كه سماق تا 81 درصد از بروز این فرایند جلوگیری می كند.

 

سماق برای دندان درد مفید است ؛ اشتها را تحریک می‌کند و به دلیل داشتن تانن فراوان، قابض و پاک کننده معده می‌باشد.

سماق خاصیت ادرارآور یا دیورتیک دارد و تب را پایین می آورد و در درمان بیماری‌های روماتیسمی و نقرس موثر است.

سماق خون را تصفیه می کند و مواد زائد خون (مانند اوره) را دفع می ‌کند و لثه‌ها را تقویت کرده و آنها را محکم می ‌سازد و برای برطرف شدن تهوع و بی اشتهایی مفید است و تقویت کننده دستگاه گوارش است و از خونریزی معده جلوگیری می‏کند.

 

پودر سماق ( علت افزودن سماق به کباب این است که خوردن گوشت کباب شده باعت تولید آنزیم‌هایی در بدن می‌شود كه مضر هستند. سماق می‌تواند اثر این آنزیم ها را خنثی كند ) در رفع غلظت خون موثر است و خوردن گرد سماق با آب سرد از خونریزی داخلی جلوگیری می کند.

غرغره ی جوشانده سماق برای ورم گلو و دهان مفید است و مالیدن آب جوشانده ی سماق روی محل ضربه دیده، از ورم آن جلوگیری می کند.

 

گردی كه روی میوه سماق می‏نشیند و به آن خاك سماق می‏گویند، بسیار قابض و كمی تلخ است و به علت داشتن املاح، از ترشحات بی رنگ زنانه جلوگیری می‏كند و منوراژی (خونریزی رحم) و خونریزی در فواصل قاعدگی را کاهش می دهد و خونریزی سینه (هموپتزی) را کم می کند.

سماق اسهال معمولی و اسهال خونی را برطرف می کند و کمپرس با سماق در التیام زخم، سوختگی، اگزما، ترک سینه و عضو ضرب دیده موثر می باشد.

 

برای رفع تهوع و استفراغ ، سماق را با زیره و آب سرد مخلوط کرده و مصرف نمایید و چای سماق برای کاهش تعریق به کار می رود و کسانی که هموروئید (بواسیر) دارند و زنانی که ترشحات بی رنگ دارند، سماق را جوشانده و داخل لگنی بریزند و در آن بنشینند.

در قدیم برگ درخت سماق را دم کرده و برای سیاه کردن مو از آن استفاده می کردند ؛ همچنین در قدیم سماق برای درمان سوزاک و سل به کار می رفته است و در قدیم شیره خارج شده از درخت سماق را برای درمان بیماری های دستگاه ادراری به کار می بردند.

 

هشدارها

 

خوردن سماق تازه باعث مسمومیت می شود بنابراین فقط باید خشک آن را مصرف نمود و به دلیل اینکه طبیعت سماق سرد است، برای افراد سردمزاج مناسب نیست و باید با گیاهان گرم مصرف شود.

مصرف بیش از حد سماق می ‌تواند مسمومیت زا باشد ؛ سماق را باید به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری نمایید.

+ نوشته شده توسط محمود در دوشنبه بیست و دوم شهریور 1389 و ساعت 8:42 قبل از ظهر |

زيتون می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری کند و اشتها را افزایش دهد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مشهد ،‌زیتون درختچه‌ای است به ارتفاع حدود سه متر که در شرایط مساعد، ارتفاع آن به 12 متر و قطر تنه‌اش به 3 متر می‌رسد.

این گیاه در اوایل تابستان شروع به گل دادن می‌کند و میوه آن کم‌ کم و در اواخر تابستان به ثمر می‌رسد که در این هنگام زیتون سبز روشن است و در اواخر پاییز به رنگ سبز تیره در‌می‌آید.

اگرچه میوه این گیاه، حاوی چربی بالایی (بین 35- 15 درصد) است با این وجود منبع خوبی از اسید اولئیک (اسیدهای چرب اشباع نشده امگا9) و ویتامین E است.

برگ زیتون کاهش دهنده فشارخون است و جوشانده آن برای تسکین درد دندان مفید است.

روغن زیتون علاوه بر کاهش کلسترول و پیشگیری از بروز عوارض عروقی، مانع رسوب کلسترول درون رگ‌ها و تنگ شدن آن‌ها می‌‌شود.

زیتون و روغن آن میزان قند خون را تنظیم می‌کند و خاصیت ضد سرطان و ضد التهابی دارد و ممکن است از التهاب روده پیشگیری ‌کند. زیتون برای پیشگیری و درمان آسم و آرتروز نیز می‌تواند مفید باشد.

+ نوشته شده توسط محمود در چهارشنبه هفدهم شهریور 1389 و ساعت 1:57 بعد از ظهر |
در تمرینات با شدت  یکسان ،  اختلافی در میزان  بروز   آسیب های ناشی از  ورزش   در زن و    مرد  دیده  نمی شود.

قرص های ضدبارداری هر چند ممکن است سبب تغییرات چشمگیر فیزیولوژیک در بدن زن شوند، اما تاثیر عمده ای روی عملکرد فرد نخواهند گذاشت.

حاملگی در دو تا سه ماه اول، اثر منفی روی عملکرد نمی گذارد. لابد می دانید در المپیک سال 1956 ملبورن، سه تن از برندگان مدال طلا حامله بودند. حتی بعد از طی حاملگی اگر وضعیت جسمی به شکل پیش از حاملگی زن بازگردد، مشکلی در رقابت های ورزشی نخواهد داشت.

ورزش سبب بهبود تراکم استخوان زنان نمی شود، بلکه فقط سبب حفظ آن می شود. در صورت مصرف مقادیر کافی کلسیم ، ورزش احتمالاً در شکل گیری استخوان های قوی تر کمک خواهد کرد.

از طرفی هیچ محدودیت سنی برای شرکت در  ورزش های استقامتی وجود ندارد، حتی زنان 80 ساله هم توانایی شرکت منظم در دوهای ماراتن را دارند، اگر چه مدت زمان طی شده بیشتر خواهد بود. دقیقاً معلوم نیست که آیا زنان سریع تر می دوند یا مردان؟ فقط می دانیم که در ازای هر دهه ی عمر، زنان توانایی سرعت بخشی در دویدن به میزان 14 متر در دقیقه را دارند. در حالی که این رقم برای مردان 7 متر در دقیقه است.

البته با توجه به اختلالات فیزیکی به نظر نمی رسد که زنان توانایی غلبه بر مردان در مسافت های کوتاه را داشته باشند، اما برعکس این موضوع در دوهای با مسافت طولانی صدق می کند که به نظر می رسد به علت چربی بالاتر موجود در بدن زنان است که به عنوان منبع انرژی عمل می کند. به علاوه تعریق در دماهای بالاتر بدن، سبب حفظ و نگهداری بیشتر آب بدن خواهد شد.

تفاوت فیزیولوژیک بین زنان و مردان ورزشکار

این اختلافات در زمینه سیستم اسکلتی و عوامل بیو مکانیکی نمود دارد.

ورزشکاران زن به طور معمول (ولی نه همیشه) کوچک تر و کوتاه تر بوده، لگنی پهن تر دارند، زانوها به داخل متمایل شده و ساق پاها انحنای کمتری دارند. این ویژگی ها از جمله مواردی هستند که احتمال ایجاد برخی از آسیب های مانند دردهای کشککی- رانی را بالا می برند.

ورزشکاران زن درصد بالاتری از چربی بدن داشته و حدود 30 درصد قدرت عضلانی کمتری نسبت به مردان دارند که به ویژه مربوط به اندام فوقانی است، اما در هر صورت این تفاوت ها به رشته ورزشی خاصی بستگی دارد، تا اینکه جنسی خاص عامل آن باشد.

سودمندی ورزش در بانوان

تمرینات منظم ورزشی دارای فواید مشابهی در زنان و مردان است، یعنی کاهش فشار خون، پایین آوردن تعداد ضربان قلب و افزایش ظرفیت هوازی همراه با کاهش درصد چربی بدن که تمام این موارد به پیشگیری از آترواسکلروز و بیماری های قلبی کمک می کنند.

به علاوه ورزش های توام با اعمال وزن روی بدن، سبب تقویت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان می شوند.

زمانی تصور می شد که ورزش شدید به سیستم تولید مثل زنان آسیب می رساند. در ضمن عقیده داشتند که زنان به ویژه در جریان عادت ماهیانه نباید ورزش کنند. امروزه خلاف هر دوی این موارد ثابت شده است.

اثرات ورزش روی قاعدگی

زنان ورزشکار مستعد اختلالات قاعدگی از جمله تاخیر در شروع آن، فقدان اولیه و ثانویه، افزایش فاصله بین دو سیکل قاعدگی و فقدان تخمک گذاری هستند. به عنوان مثال، فقدان قاعدگی در 3 تا 5 درصد کل جمعیت رخ می دهد، اما در 15 تا 60 درصد زنان ورزشکار مشاهده می شود که از جمله علل آن، وزن پایین بدن، از دست دادن سریع وزن، شروع سریع ورزش های سنگین، تغذیه ناکافی در مقایسه با احتیاج به انرژی و وجود استرس های فیزیکی و روانی است.

در صورت فقدان قاعدگی به مدت طولانی، خطر کاهش تراکم استخوانی و ایجاد پوکی استخوان زودرس وجود دارد. به نظر می رسد سایر اختلالات قاعدگی خانم ها هم در کاهش تراکم استخوان در درازمدت موثر باشند.

فقدان هورمون استروژن، لااقل به صورت تئوریک سبب بالا رفتن چربی های خون و ایجاد آترواسکلروز زودرس می شود. پس درمان مناسب اختلالات قاعدگی اهمیت به سزایی دارد.

+ نوشته شده توسط محمود در یکشنبه چهاردهم شهریور 1389 و ساعت 2:26 بعد از ظهر |

به گزارش خبرنگار روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مشهد ، معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مشهد از آغاز نام نويسي داوطلبان بهداشت و درمان استان براي اعزام به مناطق حادثه ديده پاكستان خبرداد .

دكتر احتشام فر گفت به منظور امداد رساني به مناطق آسيب ديده ناشي از سيل پاكستان از تمامي افراد داوطلب شامل پزشك ، پرستار ، ماما و گروههاي بهداشتي شامل كارشناس مبارزه با بيماريها و بهداشت محيط خواست حداكثر تا 48 ساعت آينده آمادگي خود را براي اعزام به اين كشور  به شبكه هاي بهداشت و درمان شهرستان خود اعلام كنند .

وي با اشاره به روابط نزديك استان خراسان رضوي با ايالت پنجاب پاكستان از تمامي مديران شبكه بهداشت و درمان شهرستانهاي تابعه خواست در اطلاع رساني فوري و تشكيل گروههاي درماني و بهداشتي اقدام كنند .

+ نوشته شده توسط محمود در شنبه ششم شهریور 1389 و ساعت 11:11 قبل از ظهر |

اصول بهداشتی در ورزش

اصول بهداشتی در ورزش

بخش ورزشی

*نکته های بهداشتی:

رعایت اصول بهداشتی در فعالیت های ورزشی امری ضروری است. حال در اینجا با ذکر چند نمونه از آن بیشتر با این مبحث آشنا خواهید شد:

1. پیش از هر چیز انجام معاینات پزشکی و دندانپزشکی ضروری است.

2. سعی کنید در هوای آزاد و بدون آلودگی ورزش کنید. اگر تمرینات ورزشی در هوای سر پوشیده انجام می شود تهویه هوای داخل این گونه اماکن الزامی است.

 

3. هنگام ورزش از لباس مناسب همان رشته ورزشی استفاده کنید. هرگز با لباس معمولی خود به ورزش نپردازید.

4. هنگام خرید کفش ورزشی دقت کنید اندازه کفش مناسب باشد تا پا در آن به راحتی قرار گیرد. کفش های بزرگ تر یا کوچک تر از اندازه پا به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

5. سعی کنید در هنگام ورزش از جوراب های نایلونی کمتر استفاده کنید. جوراب های نخی الیاف طبیعی مناسب تر است.

6. هنگام ورزش در زمین یا سالن به موانع و خطراتی که ممکن است پیش آید به دقت توجه کنید. از ناهمواری های محیط ( زمین یا سالن ) اطلاع داشته باشید و سعی کنید برای همبازی های خود خطری ایجاد نکنید.

7. هنگام استفاده از ابزار و وسایل ورزشی هوشیار باشید و چگونگی استفاده از آن را بدانید تا از ورزش لذت ببرید.

8. سعی کنید حرکات و تمرین ها را با توجه به فصل انجام دهید. اگر در فصل گرما هستید حرکات و تمرین ها را سبک، ملایم و با فاصله انجام دهید و اگر در فصل سرما هستید حرکات و تمرین ها را پی در پی و با سرعت بیشتری انجام دهید.

9. هنگام ورزش از نوشیدن آب زیاد و آشامیدنی های بسیار سرد بپرهیزید.

ورزش

10.  در فصل تابستان برای استفاده از استخر حتما قبل از ورود به آب استخر بگیرید تا بدن به آب سرد عادت کند.

11.  پس از فعالیت ورزشی در معرض جریان هوای سرد قرار نگیرید زیرا احتمال ابتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری های کلیوی همواره وجود دارد.

12.  پس از ورزش برای نظافت بدن با آب گرم دوش بگیرید.

13. سعی کنید پس از تمرین لباس های ورزشی خود را بپوشید و در زیر نور آفتاب آنها را خشک کنید زیرا لباس های ورزشی آغشته به عرق بدن، محیط مناسبی برای رشد قارچ های بیماری زا است .

14. فاصله بین صرف غذا تا شروع تمرین نباید کمتر از 2 ساعت باشد زیرا هضم و جذب مواد غذایی باید به راحتی انجام شود و خون به مقدار کافی در دسترس عضلات قرار گیرد. در ضمن از نیم ساعت قبل از تمرین تا 15 دقیقه پس از تمرین از از صرف نو شیدنی های بسیار خنک خود داری کنید.

15.  در پایان تمرین به خصوص در مسابقات ورزشی فرد احساس خستگی و کوفتگی می کند. در این حالت بدن کاملا به حالت عادی بر نگشته و آمادگی هضم معمولی غذا را ندارد. پس از فعالیت شدید مدتی طول می کشد تا فرد اشتهای خود را بازیاببد بنابراین پس از تمرین و مسابقه نوشیدن آب میوه توصیه می شود.

16.  ورزشی را انتخاب کنید که متناسب با سن، جنس و وضعیت جسمانی شما باشد. برای مثال مردان پس از سن بلوغ به شرطی که منعی وجود نداشته باشد می توانند در هر یک از رشته های ورزشی فعالیت کنند در حالی که پس از 40 سالگی باید ورزش های سخت و سنگین و طولانی را کنار بگذارند و از خستگی مفرط تا حدی که باعث اختلال شدید در تنفس شود اجتناب کنند. زنانز باید ورزش های را انتخاب کنند که متناسب با توانایی آنها باشد و از انجام ورزش های سنگین مانند وزنه برداری، بوکس و کشتی خودداری کنند.

17. گرم کردن و سرد کردن در ورزش بسیار مهم است به خصوص گرم کردن که بسیار ضروری است.

+ نوشته شده توسط محمود در دوشنبه یکم شهریور 1389 و ساعت 2:6 بعد از ظهر |

موقع افطار پُرخوری نکنید

افطار

در ایام ماه مبارک رمضان به دلیل نخوردن غذا در طی روز، باید وزن بدن کاهش یابد، اما بر خلاف انتظار، اکثر افراد چاق دچار افزایش وزن بیشتری می گردند.

نکته اساسی آن است که افراد دارای وزن طبیعی یا اضافه وزن، نباید در ماه رمضان وزن اضافه کنند. در واقع ، ماه رمضان یک فرصت عالی برای کاهش دادن وزن اضافی است.

در مقابل افراد دچار کمبود وزن، نباید اجازه دهند که وزن شان کاهش یابد.

 

توصیه هایی برای ماه رمضان:

* در گرم ترین ساعات روز، در جاهای خنک تر(مثل داخل ساختمان و در سایه) باقی بمانید و فعالیت بدنی خود را کم نمایید و تا جایی که ممکن است استراحت کنید تا بدن تان دچار کم آبی و ضعف نشود.

* از پُرخوری در هنگام افطار خودداری نمایید و روزه ی خود را با خرما و نوشیدنی هایی مثل شیر با آب جوش ولرم باز کنید. بعد از نماز مغرب یک وعده غذایی سبک (مثلا کمی سوپ) و در نهایت نیز یک شام سبک و مقوی بخورید.

در خوردن شام نیز زیاده روی نکنید و بین افطار تا شام مایعات کافی بنوشید. توصیه می شود تا قبل از خواب، 5 تا 6 لیوان مایعات بنوشید.

* به جای مصرف شکلات و شیرینی، مواد سالم تری مثل میوه ی تازه و آجیل بخورید.

* از مصرف غذاهای سرخ کردنی و پُر ادویه که ممکن است سبب سوزش معده یا سوء هاضمه گردند اجتناب کنید.

* در مورد مصرف کردن یا نکردن مولتی ویتامین در ماه رمضان با پزشک مشورت نمایید.

* نظافت دهان و دندان را رعایت کنید و چند بار دندان های تان را مسواک بزنید.

* خود را در معرض تماس ویروس و باکتری و دیگر عوامل بیماری زا قرار ندهید، مثلا به افرادی که سرفه یا عطسه می کنند، نزدیک نشوید. نظافت را به خوبی رعایت کنید و به طور منظم دست های خود را بشویید.

* تعادل بین مصرف انواع گروه های غذایی را رعایت کنید و غذاهای چرب و سرخ کردنی را کم مصرف نمایید.

* سعی کنید به جای غذاهای جامد، مصرف مایعات را افزایش دهید.

* فعالیت های بدنی شدید انجام ندهید.

* وقت افطار پُرخوری نکنید ، زیرا چند روزی طول می کشد تا معده ی شما بتواند مانند سابق، به قدر کافی غذا دریافت کند.

* هنگام سحری از غذاهایی که هضم آن ها آهسته تر است (غذاهایی با نمایه گلایسمی پایین) استفاده نمایید، زیرا هضم این نوع غذاها تا 8 ساعت طول می کشد و در طی ساعات طولانی روزه داری، شما را سیر نگه می دارند. انواع غذاهای با هضم آهسته عبارت هستند از: انواع نان ها و غلات سبوس دار، حبوبات(و در یک کلام منابع کربوهیدرات پیچیده). 

* از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای خودداری کنید ،زیرا کافئین، ادرار آور می باشد و باعث کم آبی بدن و تشنگی می شود. از 3 تا 5 روز قبل از رمضان به تدریج دریافت این نوشیدنی ها را کاهش دهید، زیرا کاهش ناگهانی مصرف کافئین باعث بروز سردرد، نوسانات روحی و کج خلقی می گردد.

* استعمال دخانیات را در ماه رمضان ترک نمایید. اگر سیگار مصرف می کنید و نمی توانید به طور کامل آن را ترک نمایید، می بایست از چند هفته قبل از رمضان آن را به تدریج کاهش دهید. مصرف سیگار در رمضان اثرات نامطلوبی بر انواع ویتامین ها و متابولیت ها و سیستم های آنزیمی بدن دارد.

* مدیریت زمان در روزه داری بسیار مهم است، زیرا فرد روزه دار می بایست به تمامی اعمال مانند دعا و نیایش، خواب، مطالعه، کارهای روزانه و فعالیت بدنی اش برسد. پس رعایت یک رژیم غذایی متوازن برای حفظ سلامتی بدن حیاتی است.

* مواد قندی ساده مثل قند و شیرینی را در هنگام سحری استفاده نکنید، زیرا مصرف این نوع مواد غذایی موجب زودتر گرسنه شدن روزه‌ دار می ‌شود. لذا توصیه می شود از منابع غذایی کربوهیدرات های پیچیده نظیر غلات و نان سبوس دار، حبوبات، عدس و لوبیا و غذاهای حاوی فیبر نظیر سبزی، حبوبات، ‌میوه‌های با پوست و میوه‌های خشک به ویژه گلابی، آلو و انجیر و بادام در وعده‌های غذایی مخصوصا سحری بیشتر استفاده شود.

* مصرف آب فراوان نیز در هنگام سحر توصیه نمی شود، زیرا در تنظیم مایعات و رفع تشنگی روزانه تاثیری نخواهد داشت.

+ نوشته شده توسط محمود در شنبه سی ام مرداد 1389 و ساعت 11:29 قبل از ظهر |

كارشناسان تغذيه استفاده از آب و مايعات زياد را براي روزه‌داران در وعده‌هاي غذايي ماه مبارك رمضان توصيه مي كنند .

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مشهد ،‌افرادي كه روزه مي‌گيرند بايد در اين ماه از آب و مايعات به مقدار بيشتر ي استفاده كنند البته از مايعات نبايد در حين غذا بلكه بايد در بين وعده‌هاي غذايي بنوشند

همچنين روزه‌داران نبايد از آب‌ و ديگر نوشيدني‌هاي بسيار سرد استفاده كنند، زيرا فرد را دچار درد‌هاي شكمي مي‌كند و ‌در نتيجه باعث اسهال و مانع از خوردن غذا مي‌شود

به گفته كارشناسان تغذيه :‌براي ميان وعده بايد از ميوه‌هاي آبدار و ميوه‌هايي مثل آلوزرد و انجير كه از يبوست جلوگيري مي‌كند، استفاده شود.

در هنگام افطار بايد حجم كمي از غذا وارد بدن شود و بعد از استراحت يك‌ساعته فرد شام بخورد تا معده قابليت هضم غذا را داشته باشد.

+ نوشته شده توسط محمود در شنبه سی ام مرداد 1389 و ساعت 11:14 قبل از ظهر |
 


مصرف میوه یا آب میوه تازه هنگام سحر از تشنگی در طول روز جلوگیری می كند. همچنین برای جبران كمبود میزان آب و املاح بدن در ماه رمضان، می توان از مقداری سوپ یا آش هنگام افطار استفاده كرد.

 مایعات را می توان در مدت زمان افطار تا سحر مورد استفاده قرار داد. در این صورت هنگام سحر ضرورتی وجود ندارد كه از  چند لیوان آب  یا از مقدار زیادی  چای  برای رفع تشنگی در طول روزه داری استفاده كرد.

نباید دسرها و شیرینی ها را که حاوی شكر فراوان هستند، به مقدار زیاد مصرف کرد و بهتر است به جای آنها از خرما و توت که دارای قند طبیعی و همچنین املاح و ویتامین هستند، استفاده نمود.

 روزه داران باید از خوردن غذاهای شور هنگام سحر خودداری كنند، زیرا تشنگی را در طول روز افزایش می دهد،  باید از خوردن غذاهای بسیار سرد یا بسیار گرم و نیز از نوشیدن آب سرد در ابتدای افطار خودداری شود و در صورت رفع تشنگی می توان از آب گرم، چای یا شیر گرم استفاده كرد.

همچنین مصرف زیاد غذاهای ترش و شور، شیر، میوه و سبزیجات خام و برنج نیز در ازدیاد ترشح اسید معده و درنتیجه ایجاد سوزش و درد معده و اثنی عشر دخالت دارند.

مبتلایان به زخم معده و اثنی عشر و ناراحتی روده بهتر است از غذاهایی استفاده كنند كه هضم شان آسان و ساده بوده و باعث نفخ دستگاه گوارش نشود كه از جمله ی این غذاها می توان به غذاهای كبابی و خورشتی، انواع سوپ كم چرب، آب میوه ها، نان، پنیر و ماست به مقدار كم اشاره كرد.

 استرس و فشار عصبی و روحی  ، داشتن گروه خونی O، وجود میكروب هلیكوباكترپیلوری، مصرف قهوه  و الكل از عوامل تشدید كننده زخم معده و اثنی عشر هستند.

+ نوشته شده توسط محمود در سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389 و ساعت 9:33 بعد از ظهر |

پیشگیری از یبوست

در زمان روزه داری حرکات دودی روده کاهش می یابد. عدم آشامیدن آب و بعضی تغییرات در برنامه غذایی ماه مبارک رمضان گاهی موجب پیدایش یبوست می شود که برای رفع این مشکل و پیشگیری از آن، اقدامات زیر مفید است:

1- بعد از صرف غذا موجی از معده به طرف روده بزرگ می رود که در اصطلاح پزشکی به "رفلکس گاستروکولیک" معروف است. اگر بلافاصله بعد از صرف غذا به توالت بروید، این موج می تواند به عمل دفع کمک مؤثری کند.

2- در فاصله افطار تا سحری (از حدود یک ساعت بعد از افطار تا نیم ساعت قبل از سحری) آشامیدن آب کافی به رفع مشکل یبوست کمک می کند.

+ نوشته شده توسط محمود در سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389 و ساعت 9:14 بعد از ظهر |

چه مواد غذایى را بهتر است در این ماه، در رژیم غذایى خانواده قرار داد؟

به طور خلاصه توصیه مى شود از مواد غذایى زیر در ماه مبارك رمضان بیشتر استفاده کنید:

در وعده سحرى:

- از غذاهایى كه داراى قندهاى مركب هستند مثل میوه جات بیشتر استفاده شود.

- از غذاهاى حاوى فیبر مثل سبزیجات ومیوه جات بایستى بیشتر استفاده شود.

- از مواد غذایى سرخ شده ، پرچرب و شیرین پرهیز گردد.

- از غلات و حبوبات به میزان دلخواه در غذاى سحرى استفاده گردد.

- مصرف بیش از حد گوشت در سحرى توصیه نمى گردد.

- مصرف آب قبل از شروع سحرى و در بین وعده هاى غذایى توصیه نمى شود.

- مصرف ادویه جات و غذاهایى مثل كله پاچه، سیرابى و... در سحرى توصیه نمى شود.

در وعده افطارى و شام :

سفره افطار

- شروع افطارى بایستى با چند عدد خرما، همراه با كمى آب ولرم یا شیر ولرم باشد.

- سعى شود بین افطارى و شام فاصله ای وجود داشته باشد.

- شروع افطارى همراه با نوشیدنى هاى خنك نباشد، بلكه حتما باید ولرم باشد. سوپ انتخاب خوبی است.

- مصرف بیش از حد مواد غذایى پُرچرب و شیرین در افطار سبب تشنگى و به دنبال آن مصرف زیاد آب مى شود، در نتیجه با كاهش غلظت اسید و آنزیم هاى گوارشى موجب اختلال در هضم و جذب مواد غذایى مى شود.

+ نوشته شده توسط محمود در سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389 و ساعت 8:43 بعد از ظهر |